szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A NASA szerint június, július és augusztus együtt 0,23 Celsius-fokkal voltak melegebbek, mint bármely más nyár a nyilvántartásukban, és 1,2 Celsius-fokkal ütötték túl az 1951 és 1980 közötti nyári átlaghőmérsékletet.

A mérések kezdete, 1880 óta 2023-ban volt a legmelegebb nyár a Földön – közölte a NASA csütörtöki jelentésében.

A NASA New York-i Goddard Űrkutatási Intézetének tudósai szerint június, július és augusztus hónapok együttesen 0,23 Celsius-fokkal voltak melegebbek, mint bármely más nyár a NASA nyilvántartásában, és 1,2 Celsius-fokkal melegebbek az 1951 és 1980 közötti átlagos nyári hőmérsékletnél.

A NASA több tízezer meteorológiai állomás felszíni levegőhőmérsékleti adatai, valamint a hajókon és bójákon elhelyezett műszerek tengerfelszínen mért hőmérsékleti adatai alapján állapította meg az idei nyár hőmérsékleti rekordját.

Josh Willis, a NASA sugárhajtómű-laboratóriumának (JPL) éghajlatkutatója és oceanográfusa elmondta, hogy nagyrészt a kivételesen magas tengerfelszíni hőmérséklet a felelős a nyári melegrekordért. A tengerfelszín hőmérsékletének emelkedését részben az El Nino éghajlati jelenség visszatérése is fokozta.

A NASA honlapján publikált jelentés szerint a 2023-as nyár melegrekordjával a globális felmelegedés hosszú távú tendenciája folytatódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!