szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az indián nyár helyét átveszi a nyár. Eddig is azt tapasztalták a meteorológusok, hogy egyre inkább kitolódik a nyárias időszak, de idén már bő három héttel tovább tartott. Ha ez így megy tovább, a teljes szeptember, sőt október eleje is nyárias maradhat, de nem örülhetünk felhőtlenül annak, hogy kevesebbet kell fűteni.

Eltűnhet Magyarországon is az indián nyár, de csak azért, mert a nyárias napoknak megfelelő idő veszi át a helyét – írja a Másfélfok saját kutatási adatokra hivatkozva. A lap szerint az elmúlt bő 50 év adatai is azt mutatják, hogy körülbelül két héttel kitolódott a nyári időszak, de az idei, a mérések kezdete óta regisztrált legmelegebb szeptember már megmutatta, mire számíthatunk a jövőben. Ezúttal ugyanis 23 nappal – tehát már közel egy hónappal – tovább tartott a nyár.

Átnézték az elmúlt 50 év OMSZ-adatait, fontos felfedezést tettek Magyarország időjárásáról

Jelentősen nő az őszi meleg periódusok száma Magyarországon, ami kedvező az őszi belföldi turizmus számára és kitolja a fűtési időszak kezdetét, de káros hatással lehet a lombhullató erdőkre - írja elemzésében Szabó Péter éghajlatkutató és Pongrácz Rita meteorológus.

Ha az optimista kibocsátás-csökkentési forgatókönyvet követve sikerül 1,5-2 Celsius-fok környékén tartani a globális felmelegedést, akkor nagyságrendileg a jelenlegi átlagos állapot maradhat meg a nyári és indián nyári napok számát tekintve.

A pesszimista forgatókönyv szerint (amikor nem kezdünk érdemi kibocsátás-csökkentésbe a század végéig) a tartós őszi lehűlés október végére tolódik ki, azaz az indián nyári napok száma csak az Alföldön lehet majd évi 1-2 nap, a szeptember és részben az október (az éves változékonyságot figyelembe véve) a nyárhoz csapódik.

 

Ha így folytatjuk, a nyár egyetlen hosszú hőhullámos időszak lehet az Alföldön és Budapesten

Míg a hetvenes-nyolcvanas években az ország egy kis részét leszámítva 20 év alatt egyetlen tartós hőhullámos nap sem volt, az elmúlt 15 évben országos átlagban már évi három ilyen napra számíthatunk, az ország egyes részein ennél is többre.

Ennek akár örülni is lehetne, hiszen ezzel előfordulhat, hogy novemberig nem is kell majd fűteni. Csakhogy az általános melegedő tendencia nemcsak az őszt érinti, hanem az összes többi évszakot, és ezek összetett éghajlati következményei sokkal több negatívumot jelentenek mindannyiunk számára, mint amit a fűtésen spórolhatnánk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!