Karácsony előtt megérkeznek a januári családtámogatások
Ez a pénz viszont januárban hiányozhat. A rászoruló gyerekek akkor kaphatnak a téli szünet alatt ingyenes iskolai étkezést, ha kérik a jegyzőnél.
Ez a pénz viszont januárban hiányozhat. A rászoruló gyerekek akkor kaphatnak a téli szünet alatt ingyenes iskolai étkezést, ha kérik a jegyzőnél.
Hétfőn, illetve kedden megérkeznek a családokhoz a szeptemberi családtámogatások: a családi pótlék, a gyermekvédelmi segély (gyes) és a gyermeknevelési támogatás (gyet).
Előfordul, hogy jogalap nélkül kap a magánszemély táppénzt, baleseti táppénzt, csecsemőgondozási díjat (csed) vagy gyermekgondozási díjat (gyed). Bár mindig jól jön a talált pénz, ezt vissza kell fizetni. Feltéve, ha visszakérik.
A gyed extrával a kismamákat terelték volna vissza a munkaerőpiacra, ehelyett inkább többen maradtak otthon.
Egyre népszerűbb a 2014-ben bevezetett diplomás gyed, amelyet havonta öt-hatszázan választanak - közölte Fűrész Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkára.
A gyed extra bevezetése ellenére sem akar dolgozni a gyerek 3 éves kora előtt a megkérdezett anyák háromnegyede. Ez a szemlélet legkevésbé a diplomás nőkre jellemző, akiknek karrierjét leginkább veszélyezteti a gyerekgondozással töltött hosszú távollét.
Ki ne hallott volna már legalább egy olyan történetet arról, hogy a kisgyerekes anyukát szülés után nem vették vissza a munkahelyére vagy egyáltalán nem kapott munkát, mert gyereke van? Vagy egy kínos és megalázó állásinterjún arról faggatták a leendő női munkavállalót, hogy mikor tervez gyereket vállalni, majd ezután félretették az önéletrajzát, és egy egyedülálló férfit vettek föl helyette? – Egy úttörő közösségi kezdeményezés most véget vethet a hasonló méltatlan szituációknak.
Évek óta megoldatlan a bölcsődéskorú gyerekek napközbeni ellátása, ezért rengeteg anya kénytelen otthon maradni gyerekével. Vidéken különösen súlyos a férőhelyhiány, de még a főváros egyes kerületeiben is hónapokig kell várni az üresedésre. Érdemben a Fidesz-kormány sem növelte a férőhelyek számát, miközben a családi adókedvezmény és az otthonteremtési támogatások sikerét harsogta a kormánypropaganda. Pedig ha a kormány komolyan veszik a születésszám növelését, akkor a bölcsődei férőhelyek növelésére égető szükség lenne.
Tavaly mintegy 50 ezren vették igénybe a gyed extrát, de idén egyelőre többen vették igénybe, mint tavaly ilyenkor.
Minden anya életében eljön a pillanat, amikor a gyerek születése után bizonyos idővel (legkésőbb három évvel később) vissza kell térnie a munkaerőpiacra, hacsak nem dönt úgy, hogy főállású anya lesz. Hány év után érdemes visszamenni dolgozni? Milyen esélyekkel indul az a nő, aki az iskolapadból kiszakadva egyből az anyaságot választotta, illetve vissza tud-e kapaszkodni az a nő, aki felívelőben lévő karrierjét megszakítva lett édesanya? A hazai munkáltatók és a társadalom mennyire toleráns ezekkel a kisgyerekes anyákkal?
Az Emmi államtitkára egy konferencián jelentette be, hogy jövőre már a gyerek 6 hónapos korától lehet igényelni a gyed extrát.
Az apák szerepvállalása a családban nem csupán magánéleti, hanem munkaügyi, sőt szociológiai kérdés. Az biztos, hogy tovább élnek azok a férfiak, akik több időt töltenek a gyerekeikkel. Magyarországon egyelőre az a tapasztalat, hogy ha egy férfi aktívabban szeretne foglalkozni a kicsikkel a születésük után, az a a karrierje rovására megy. Takács Judit szociológus szerint ez változhat, ha családpolitikai ösztönzőkkel, államilag is motiválják az apákat az otthonmaradásra. De hogy ezt a főnökök benyelik-e? A hvg.hu gyakorló apákat és cégvezetőket is megkérdezett.
Örök kérdés, hogyan alakul a gyermekvállalással kapcsolatos ellátások mellett tevékenységüket folytató egyéni és társas vállalkozók járulékfizetési kötelezettsége. Az Adózóna összefoglalta az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Az Alkotmánybíróság megsemmisítette a kormány által módosított jogszabályt, miszerint a várandós nőt is ki lehet rúgni, ha nem közli előre, hogy ő terhes.
A külföldre menekült sok fiatal számára előbb vagy utóbb felvetődik a gyerekvállalás kérdése. Ezzel kapcsolatban kézenfekvő dilemma, hol kapják a gyerekhez kötődő pénzbeli ellátásokat. Az Adózóna utánajárt: a gyest a külföldön, a gyedet itthon, de a hazai jövedelem alapján kapják az érintettek.