Polgári konvojt lőtt az orosz tüzérség Zaporizzsja mellett, sok a halott
Legalább 23 halálos áldozata van a támadásnak, az oroszok szerint az ukránok hajtották végre a csapást.
Legalább 23 halálos áldozata van a támadásnak, az oroszok szerint az ukránok hajtották végre a csapást.
Kiküldött tudósítónk az ukrán hadsereg által frissen felszabadított területeken dolgozik. Csütörtökre egy aknamentesítő egységhez csatlakozott, velük jutott el olyan falvakba, amelyek több mint fél évig voltak orosz uralom alatt. Képsorozata nem öncélú "macskakontent": a harcok során települések sora vált lakhatatlanná, az utcákon csak a házikedvencek maradtak. Földes András pénteki úti célja Izium volt, hogy a tömegsírokról elhíresült városban nézze meg, miként reagálnak a lakók Putyin bejelentéséhez a négy ukrán megye bekebelezéséről.
Az orosz elnök néhány nappal az után jelentette be a kelet-ukrajnai területek bekebelezését, hogy a négy megyében „álnépszavazással” döntöttek az Oroszországhoz való csatlakozásról. Az ukrán elnök eközben az oroszokkal szembeni ellenállásra buzdította a kaukázusi népeket.
Az egészségügyi felszerelés hiánya lényegesen hozzájárulhat a csapatok alacsony moráljához és ahhoz, hogy vonakodnak támadó műveleteket indítani az ukránok ellen.
Nem tartja valószínűnek, hogy a Putyin által elrendelt mozgósítás miatt rövid távon komoly tiltakozási hullám indulna Oroszországban, mégsem pesszimista Andrej Losak emigrációba kényszerült orosz újságíró, dokumentumfilmes.
A BBC oknyomozói újságírói annak néztek utána, mennyire valóság és mennyire propaganda, hogy az ukránok az interneten próbálnak pénzt csinálni a nyugati fegyverekből.
A Grúziában élő Andrej Losak szerint az oroszok azért gyűlölik a külvilágot, mert az meg akarja semmisíteni az országukat, ám ezt az állami propagandagépezet hiteti el velük.
A bejelentés hatásárra egyből kilőtt a földgáz ára.
Olyan képet tettek ki, amelyen négy rajzolt medvebocs igyekszik az orosz zászlóval ékesített anyaállat ölébe.
Az orosz ellenállás egyre jelentősebbé vált az utóbbi napokban, nem utolsósorban azért, mert az ukránok már a Luhanszki területet fenyegetik, amit épp most próbál Moszkva annektálni.
A két „népköztársaság” csapatai eddig hajlamosak voltak megtagadni a szolgálatot a kamuállamuk határain kívül, ez a területek orosz bekebelezését követően már nem lesz lehetséges, kérdés, hogyan reagálnak erre a katonák, illetve miként viszonyulnak majd a kollaboráns vezetők a hatalmuk korlátozásához.
Az oroszbarát, kollaboráns hatóságok bejelentették, hogy a számlálást követően a Zaporizzsjában leadott szavazatok 93 százaléka, a herszoniak 87 százaléka, a luhanszkiak 98 és a donyeckiek 99 százaléka támogatta a területek Moszkva általi annexióját. A Biden-kormányzat a napokban fogja hivatalosan is bejelenteni az új csomagot, amely többek között további HIMARS rendszereket is tartalmaz.
A világ nagy részén nem fogják komolyan venni ezt a színjátékot, amelynek része volt az is, hogy felfegyverzett tisztviselők gyűjtötték házról házra a szavazatokat.
Az Uppsalai Egyetem egyik földrengéskutatója szerint kétség sem férhet ahhoz, hogy robbanások voltak.
A zaporizzsjai, a herszoni, a donyecki és a luhanszki „referendumok” részeredményeit is közölte az orosz média, mindenhol 97 százalék fölött van az Oroszországhoz csatlakozni akarók aránya.
A rejtélyes jelenségről a dán haderő tett közzé felvételeket.
Vlagyimir Szolovjov szerint nem szabad összekeverni a zenészeket bevonultató idióták bírálatát Vlagyimir Putyin kritizálásával, ez utóbbit nagyon nem tartja ajánlatosnak.
Luhanszkban a hatóságok a potenciális partizánok és ellenállók kiszűrésére használják a „referendumot”.
Az egyik legfelkapottabb átkelőhelyet a grúz–orosz határon található Verhnij Larsz jelenti, ahol hosszú kilométereken át torlódó kocsisor alakult ki.
Bár az orosz védelmi minisztérium szerint a mozgósítás nem hivatott korlátozni az állampolgárokat szabad mozgásukban, ám erről úgy néz ki, hogy senki nem szólt a határőröknek.