Trump első intézkedése: megszüntette a klímaváltozást
Az új elnök beiktatásával egy időben megújult a Fehér Ház weboldala is.
Az új elnök beiktatásával egy időben megújult a Fehér Ház weboldala is.
A legmelegebb év volt 2016 az időjárási feljegyzések 1880-as kezdete óta. Immár három egymást követő évben mértek globális átlaghőmérsékleti rekordot.
Be kellett zárni ideiglenesen egy kutatóállomást az Antarktiszon, mert a jégen repedések keletkeztek a meleg miatt. Az állomás fontos munkát végez a klímaváltozás feltárásában. Innen fedezték fel az ózonlyukat is 1985-ben.
Hidegrekorddal érkezett meg Moszkvába az ortodox karácsony: vasárnap hajnalban – 29,8 fokot mértek az orosz fővárosban.
Rettenetes rekordokat döntött 2016-ban a globális felmelegedés, a bajt pedig csak tetézte, hogy Donald Trump humbugnak nevezte az emberiségre veszélyes jelenséget. Rovatunk idei legfontosabb cikkeit gyűjtöttük össze a témában.
A klímaváltozás hatására Finnország középső részének időjárása az évszázad végére akár olyan meleg is lehet, mint manapság Magyarországé - jelentette a Finn Meteorológiai Intézet (FMI).
A Microsoft-alapító Bill Gates vezetésével amerikai, brit, szaúdi, kínai milliárdosok fognak össze a globális felmelegedés ellen és egymilliárd dollárt fektetnek be az úgynevezett tiszta energiába – jelentették be hétfőn.
Kezdenek összemenni a rénszarvasok, s ennek minden valószínűség szerint a klímaváltozás az oka – derült ki egy friss kutatásból.
Az egykori elnökjelölt 2007-ben Oscar-díjat nyert a Kellemetlen igazság című dokumentumfilmjével, hamarosan itt a folytatás.
A 2016-os év is bekerülhet a tíz legmelegebb év közé, az ősz is melegebb volt a szokásosnál, szeptemberben is több hőségnapot regisztráltak - közölte elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).
Hiába volt az ősz az átlagosnál csapadékosabb, ez nem volt elég arra, hogy a négy tározót feltöltsék. Ráadásul az utóbbi három évben elmaradt a téli hófelhalmozódás, így tavasszal az olvadásból sem lehetett kellő mennyiségű a vízutánpótlás.
Drámai változáson megy át az Északi-sark ökoszisztémája, sürgős beavatkozás szükséges a globális felmelegedés ellen, különben a sarkvidéken élőknek és a bolygó több lakosának is katasztrofális hatásokkal kell szembenéznie – erre figyelmeztet egy pénteken közzétett jelentés, amelyet tudósok készítettek a térség környezetvédelmi kormányközi fóruma számára.
A nemzetközi jog lendületes felrúgása sem zavarná a következő amerikai elnököt. Ráadásul épp egy olyan ügyben lépne merészet Donald Trump, amelyben az egész világnak komoly károkat okozhat.
Az Északi-sarkvidékhez közeli szárazföldi területeken 6-7 Celsius-fokkal mértek magasabb hőmérsékletet idén a hosszú távú átlagnál – derült ki a Meteorológiai Világszervezet friss jelentéséből, amelynek előrejelzése szerint 90 százalék az esély rá, hogy az idei lesz az eddig mért legmelegebb év a világban.
Miután Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást, érdemes megnézni, mit is gondol egy fontos kérdésről. Amiben semmi politika nincsen, legalábbis alapjáraton szimpla tudomány, de mégis talán a legveszélyesebb területről beszélünk.
Ma hatályba lépett a Párizsi Megállapodás, amely azt a célkitűzést erősítette meg, hogy a Föld légkörének felmelegedését a kötelezettséget vállaló 195 ország 2 Celsius-fok alatt tartja az iparosodás előtti mértékhez képest, és folytatja az arra irányuló erőfeszítéseket, hogy a felmelegedés csak 1,5 fokos legyen.
A klímaváltozás tényének beismerése hatalmas gazdasági és politikai érdekeket sértett. Az utóbbi évtizedben azonban a közgondolkozás átalakult, nem utolsósorban azoknak a véleményvezéreknek köszönhetően, akiknek az üzeneteivel a tömegek érzelmileg is azonosulni tudtak.
Rovarinvázió fenyegeti bolygónk azon tájait is, ahol eddig különösebb bajt nem okoztak az apró élőlények.
Most a legmelegebb a Föld az elmúlt 115 ezer évben, ennek oka a klímaváltozás, ilyen meleg utoljára az egyik jégolvadási időszakban, vagyis interglaciálisban volt, amikor 6-9 méterrel volt magasabb a tengerszint, mint most - állapították klímakutatók.