Amerikai hírportál: Vance rossz helyről vesz példát a születésszabályozás ügyében, ha Orbánt utánozza
A liberális Salonban megjelent cikk sorra veszi, mi mindenben tette magáévá a magyar miniszterelnök vízióját Donald Trump alelnökjelöltje.
A liberális Salonban megjelent cikk sorra veszi, mi mindenben tette magáévá a magyar miniszterelnök vízióját Donald Trump alelnökjelöltje.
Jó ideig zseniként ünnepelték, de a Tesla tulajdonosa manapság a kisebbségek ellen uszít és Trump megválasztására szólít fel, ám aki ezen meglepődik, az előtte nem figyelt eléggé oda. Erről ír esszéjében Adrian Daub, aki professzor Stanfordban.
A világsajtóban kiemelt téma az ukrán támadás orosz területen. Aggódnak a közel-keleti válság miatt, latolgatják, megtámadhatja-e Irán Izraelt. Donald Trump és Elon Musk beszélgetését értékelve a Süddeutsche Zeitung tudósítója azt írja, hogy az exelnök-elnökjelölt olyan, mint egy tévés műsor házigazdája, akit váratlanul száműznek a kora esti programból.
A magyar miniszterelnök ismét szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős biztost csinálna Várhelyiből, de az Euractiv szerint erre kevés esélye van.
A német hírszerzés bizonyítékokat szerzett arról, hogyan terjesztik nyugaton a hamis híreket az oroszok. A német titkosszolgálat kiberszakértőinek sikerült behatolni két olyan szerverbe, amely közreműködött Moszkva intézményes hírhamisításában. Erről a Süddeutsche Zeitung számol be, amely maga is szenvedő alanya volt az orosz aknamunkának. A 30 oldalas hírszerzési jelentést a Welt is megkapta.
Putyin végre csattanós választ kapott a gőgjére, az orosz hadsereget pedig megszégyenítik az ukránok. Az orosz gazdaság látszólag jól muzsikál, de hosszú távon ez nem tartható. Aggasztó a háborús fenyegetettség a Közel-Keleten, Irán késznek tűnik a nyílt összecsapásra. Kamala Harrist felszólították, hogy ismertesse terveit a közvéleménnyel, adjon interjút, tartson sajtótájékoztatót. Az olimpia megmutatta, hogy gazdagodik a világ. Nemzetközi lapszemle.
Ha visszatér a bosszúszomjas Trump, az felbátorítja és legitimálja az elkeseredett nacionalistákat és populistákat a földrészen – emeli ki a The Guardianben megjelent kommentárjában Paul Taylor, az Európai Politikai Központ nevű agytröszt vezető elemzője.
A szennyezett Szajna és más problémák ellenére is profi és emlékezetes olimpia volt ez, írja a Süddeutsche és a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Foreign Affairsben elemzők arról írnak, hogy Putyin egyre komolyabb erőket fordít a Nyugat-ellenes szabotázsokra. A Daily Telegraph a kurszki ukrán offenzívával foglalkozik, a Guardian pedig Kamala Harris és alelnökjelöltje kampányát értékeli. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A vezércikk úgy értékeli, hogy a játékok segítettek összehoznia a világot, pont akkor, amikor úgy tűnik, hogy az évtizedek óta nem volt ennyire megosztott.
A Washington Post világhírű elemzője, Fareed Zakaria úgy véli, Kamala Harris szokatlan utat választott, és ez kifizetődhet az elnökválasztáson Trump ellen. A Die Presse cikke szerint Európa gyakran teljesen vak, amikor a potenciális terroristákat kell kiszűrni, a Swift-koncert ellen készülő támadásra is Amerika figyelmeztetett. A Guardian elemzője azt vizsgálja, hogy a máskor uborkaszezonnak minősülő augusztus idén miért szól háborúról, éhségről és pánikról. Nemzetközi lapszemle.
A neves orosz író szerint a világ Hitlerrel nem kötött volna olyan alkut, mint a Kreml urával, aki kicsikarta, hogy visszanyerje szabadságát a titkosszolgálat ezredese, miután 5 éve Berlinben megölt egy emigráns csecsen katonai vezetőt. Az elnök ily módon bizonyította, hogy hajlandó tárgyalni – a saját feltételei alapján, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitungban az Ukrajna lerohanása óta Németországban élő neves orosz író.
Oleg Gyeripaszka egy Japánban rendezett gazdasági konferencián beszélt az orosz-ukrán háborúról. Max Boot biztonságpolitikai elemző szerint a kurszki támadással Ukrajna Oroszország lágy altestét böködi. Az algériai ökölvívó olimpiai győzelme láttán a NOB szégyellheti magát, írja a Daily Telegraph. A nagy-britanniai zavargásokról ír a Guardian, a cikkben a dezinformáció kérdése és Elon Musk neve is előkerül. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A nemrég lezajlott diplomácia művelet során kiszabadult Vlagyimir Kara-Murza és Ilja Jasin szerint az oroszok közt sok ellensége van a háborúnak. Globális viszály helyszíne az olimpia az olasz Külügyi Intézet igazgatója szerint. Képes lenne-e Kamala Harris megvédeni Amerikát, találgatja a Wall Street Journal. A Die Welt szerint a kurszki betöréssel Ukrajna fordított azon a narratíván, hogy vesztésre áll a háborúban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A minnesotai kormányzó Orbánról formált véleményével messzebbre ment, mint Joe Biden. A Wall Street Journal vezércikke azt állítja, Donald Trump nem tudja, miként reagáljon Kamala Harris egyre fokozódó népszerűségére. A Daily Telegraph szerint Putyin az egyik katasztrófából a másikba tántorog. Egy osztrák emberi jogi szervezet szerint szerint nem a szigorú határellenőrzés miatt esett vissza az illegális határátlépők száma a magyar-osztrák határon. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az orosz ellenzéki, akit kirakatperben 25 év börtönre ítéltek, a Die Zeitnak mesélte el, két és fél év fogság, közel 11 hónap magánzárka után hogyan hagyhatta el az omszki büntetőtábort, ahol raboskodott. Az utolsó pillanatig azt hitte, hogy hamarosan kivégzik.
A Washington Post, a Guardian, és a Wall Street Journal is elemzi, mit jelent az, hogy Tim Walz lett a demokrata alelnökjelölt. Utóbbi lap az ENSZ palesztin segélyszervezete körüli botránnyal is foglalkozik. A bangladesi helyzetet elemzi a Financial Times. A kínaiakon úrrá lett a blokádfóbia, írja a Times szerzője. Kockáztatja-e Orbán a magyarok utazási szabadságát, kérdezi a Die Presse kommentárja. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Az amerikai professzor szerint a magyar miniszterelnök több mint Vlagyimir Putyin egyszerű gyalogja.
A magyar és az osztrák jobboldal együttműködéséről ír a Reuters és a Der Standard. A brit hírszerzés volt főnöke azt állítja, Netanjahu kész súlyosbítani a helyzetet a Közel-Keleten. Ian Bremmer nemzetközi politikai szakértő szerint Hszi Csin-ping a nagyobb veszélyt Donald Trumpban látja az amerikai elnökválasztás előtt. Az orosz-amerikai fogolycsere diplomácia siker, ugyanakkor rossz példa a foglyokat ejtő diktátoroknak, írja a Bloomberg. Az Economist szerint túl kevés F-16-os gép érkezett Ukrajnába. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A magyar kormány mindezidáig adós maradt annak a magyarázatával, hogy miért terjesztette ki a kedvezményes beutazás rendszerét az orosz, illetve belarusz vendégmunkásokra is. Az Európai Bizottság szeretné tudni.
Mihail Siskin orosz író csaknem harminc évvel ezelőtt önként jött Svájcba. Ma már nem térhetne vissza hazájába. A Neue Zürcher Zeitungnak adott interjúban Svájcról, Oroszországról és a háborúról beszélt.