Nemzetközi lapszemle: Oroszország nem egyenlő Putyinnal, mondják a fogolycsere során kiszabadult orosz ellenzékiek
A nemrég lezajlott diplomácia művelet során kiszabadult Vlagyimir Kara-Murza és Ilja Jasin szerint az oroszok közt sok ellensége van a háborúnak. Globális viszály helyszíne az olimpia az olasz Külügyi Intézet igazgatója szerint. Képes lenne-e Kamala Harris megvédeni Amerikát, találgatja a Wall Street Journal. A Die Welt szerint a kurszki betöréssel Ukrajna fordított azon a narratíván, hogy vesztésre áll a háborúban. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Financial Times
Oroszország aggódva figyeli, hogy a szerb elnök két kapura játszik, és éppen olyan ügyletet köt, amely a Nyugathoz kapcsolja gazdaságát. Ezt Misha Glenny, a bécsi Humántudományi Intézet igazgatója fejti ki vendégkommentárjában arra az egyetértési nyilatkozatra utalva, amelyet Aleksandar Vučić nemrégiben az EU-val írt alá.
A kinyilvánított szándék az, hogy együttműködnek kritikus nyersanyagok kitermelésében, illetve hogy a jelentős szerb lítiumkészletekre építve értékláncot hoznak létre akkumulátorok és elektromos autók gyártására. Gazdaságilag és politikailag egyaránt fontos a megállapodás. Brüsszel, ha nem jut több olyan fémhez, mint a lítium, nem tudja teljesíteni terveit a kibocsátott széndioxid csökkentésére, és nem képes lépést tartani az autóipari riválisokkal.
Előzőleg Belgrád visszautasította Kína kérését, hogy átvennék az érintett Loznica-környéki bányát, miután Borban már ők hozhatják felszínre a rezet. Sokak szerint a szerb államfő Vlagyimir Putyin szoros barátja, ám igazából kétarcú. Keletre és nyugatra egyaránt tekint.