Szigorúbban ellenőrzik az élelmiszereket az EU-ban
Az Európai Parlament döntésének az apropója még nem a mostani botrány, hanem egy néhány évvel ezelőtt nagy vihart kavart ügy.
Az Európai Parlament döntésének az apropója még nem a mostani botrány, hanem egy néhány évvel ezelőtt nagy vihart kavart ügy.
Újabb szúrópróbaszerű DNS-vizsgálatok elvégzését javasolja az Európai Bizottság a tavalyi lóhúsbotrány miatt.
A brit hatóságok betiltották a Tesco reklámját, melyben az áruházlánc az egész iparág felelősségét sugallta a korábbi lóhús botrány kirobbanásával kapcsolatban.
A fővárosban fogták el május 2-án a szarvasi és a békés megyei rendőrök azt a három férfit, akik illegálisan levágott lóhúst adtak el tőkehúsként egy budapesti hentesüzlet számára. A három embert őrizetbe vették. Az elmúlt évben közel 350 állatot, többségükben lovakat vágtak le és adtak el. Az állatok értéktelen testrészeit, valamint a csontokat házaik kertjében ásták el.
Egyszerűsítené az állategészségügyre és növényvédelemre vonatkozó szabályokat, valamint hatékonyabbá tenné az agrártermékek ellenőrzését az Európai Bizottság - jelentette be hétfőn a testület fogyasztóvédelmi és egészségügyi kérdésekért felelős tagja, a máltai Tonio Borg.
Ötvenezer tonna marhaként eladott húskészítményt hívtak vissza a hollandok, mert elképzelhető, hogy lóhúst is tartalmaztak.
Elvileg súlyos fertőzést is okozhat, ha beteg vagy gyógykezelt lovak húsát a marháéval keverik – figyelmeztetnek szakértők, miután Magyarország is érintetté vált a botrányban.
A Nébih bekapcsolódott az Angliába került magyar lóhús ügyében indított vizsgálatba. Kiderült, hogy a marhahúskockaként árult termék a kemenesmagasi Fehérpecsenye Kft.-től származik. Ez az áru továbbkerült egy dunakeszi hűtőházba, ahonnan a Hús Depó Kereskedelmi Kft. kapta meg, majd Nagy-Britanniában a Hungarian Food Ltd. forgalmazta tovább.
Recessziós környezetben, amikor a szokásosnál is jelentősebb az árverseny, a húshamisítási esetek is gyakoribbak – mondta a hvg.hu-nak Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke. A magyar lóhúsbotrány azonban szerinte nem okoz hátrányt a tisztességes magyar szereplők számára.
A Magyar Nemzet szerint váratlan ellenőrzésbe fogott az élelmiszerbiztonsági hatóság a lóhúsbotrány miatt, ám azt nem árulták el, hogy melyik hazai üzemnél.
Kevesebb hús-beszállítóval és szigorúbb ellenőrzés mellett, újonnan gyártott húsgolyók kaphatók keddtől, március 26-tól a magyarországi IKEA áruházak éttermeiben.
Leállították Romániában a gyártó kérésére az "Ardealul" marhahúskonzervek értékesítését, mert felmerült a gyanú, hogy lóhús került az összetevők közé - közölte vasárnap a román Mediafax hírügynökség.
Vizsgálatot kezdett az orosz élelmiszerbiztonsági hatóság, miután a múlt csütörtökön kiderült, hogy lóhúst találtak az IKEA áruház éttermeibe szállított virsliben.
Az IKEA bútoráruház leállította Oroszországban a friss virsli árusítását 14 helyen, mert azok lóhúst is tartalmaznak. A virsliket helyi cégek gyártják - jelentette csütörtökön a svéd rádió.
Lóhúst tartalmazó lasagnét találtak egy pozsonyi Pizza Hutban, egy cég szállította a gyorsétteremlánc szlovákiai egységébe az idézett terméket. A lasagnét kivonták a forgalomból.
A sajtó önálló, a lóhús témájában folytatott nyomozása és a napokban megjelent hírek meghiúsították a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal több mint két hónapja tartó, más hatóságokkal közösen végzett munkáját - nyilatkozta Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnöke a kormany.hu-n.
Magyarországon kevesen gondolnak a lóra úgy, mint ételre, inkább sport- és hobbicéllal tartanak lovat, nem vágásra. Pedig a lovak 90 százaléka előbb vagy utóbb a vágóhídra kerül, onnan pedig a hentespultra. Az alacsony kereslet miatt ennek ellenére nem épült ki lóhúsipar az országban.
Az igazi lóhúsbotrányt nem külföldön, hanem itthon kell keresni, állította egy Zala megyei lókereskedő az ATV Szabad szemmel című műsorában. A lókereskedő hamisított lóútlevelekről, megvesztegetett állatorvosokról és „disznóvá vált” lovakról is beszélt a műsorban.
Karitatív szervezetek rászorulóknak adhatják azokat az ételeket, amelyeket a lóhúsbotrány miatt vontak ki a forgalomból Franciaországban – mondta csütörtökön francia fogyasztóvédelmi miniszter. Benoit Hamon egy rádióinterjúban arról beszélt, hogy létezik egy olyan rendelkezés, amely alapján a hibás címkézés miatt kivont termékek adományként használhatók. "Ezt követően az egyesülteknek kell dönteniük arról, hogy elfogadják-e az adományt" - tette hozzá.
A román hatóságok egy harmadik román céget vizsgálnak, miután Görögországból jelzést kaptak, hogy Romániából származó, marhahúsként címkézett lóhús került az országba. A korábbi két gyanúba kevert román cég vétlen volt.