Szigorúbban ellenőrzik az élelmiszereket az EU-ban
Az Európai Parlament döntésének az apropója még nem a mostani botrány, hanem egy néhány évvel ezelőtt nagy vihart kavart ügy.
Az Európai Parlament döntésének az apropója még nem a mostani botrány, hanem egy néhány évvel ezelőtt nagy vihart kavart ügy.
Újabb szúrópróbaszerű DNS-vizsgálatok elvégzését javasolja az Európai Bizottság a tavalyi lóhúsbotrány miatt.
A fővárosban fogták el május 2-án a szarvasi és a békés megyei rendőrök azt a három férfit, akik illegálisan levágott lóhúst adtak el tőkehúsként egy budapesti hentesüzlet számára. A három embert őrizetbe vették. Az elmúlt évben közel 350 állatot, többségükben lovakat vágtak le és adtak el. Az állatok értéktelen testrészeit, valamint a csontokat házaik kertjében ásták el.
Egyszerűsítené az állategészségügyre és növényvédelemre vonatkozó szabályokat, valamint hatékonyabbá tenné az agrártermékek ellenőrzését az Európai Bizottság - jelentette be hétfőn a testület fogyasztóvédelmi és egészségügyi kérdésekért felelős tagja, a máltai Tonio Borg.
Elvileg súlyos fertőzést is okozhat, ha beteg vagy gyógykezelt lovak húsát a marháéval keverik – figyelmeztetnek szakértők, miután Magyarország is érintetté vált a botrányban.
A Nébih bekapcsolódott az Angliába került magyar lóhús ügyében indított vizsgálatba. Kiderült, hogy a marhahúskockaként árult termék a kemenesmagasi Fehérpecsenye Kft.-től származik. Ez az áru továbbkerült egy dunakeszi hűtőházba, ahonnan a Hús Depó Kereskedelmi Kft. kapta meg, majd Nagy-Britanniában a Hungarian Food Ltd. forgalmazta tovább.
Recessziós környezetben, amikor a szokásosnál is jelentősebb az árverseny, a húshamisítási esetek is gyakoribbak – mondta a hvg.hu-nak Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke. A magyar lóhúsbotrány azonban szerinte nem okoz hátrányt a tisztességes magyar szereplők számára.
A Magyar Nemzet szerint váratlan ellenőrzésbe fogott az élelmiszerbiztonsági hatóság a lóhúsbotrány miatt, ám azt nem árulták el, hogy melyik hazai üzemnél.
Leállították Romániában a gyártó kérésére az "Ardealul" marhahúskonzervek értékesítését, mert felmerült a gyanú, hogy lóhús került az összetevők közé - közölte vasárnap a román Mediafax hírügynökség.
Az IKEA bútoráruház leállította Oroszországban a friss virsli árusítását 14 helyen, mert azok lóhúst is tartalmaznak. A virsliket helyi cégek gyártják - jelentette csütörtökön a svéd rádió.
Lóhúst tartalmazó lasagnét találtak egy pozsonyi Pizza Hutban, egy cég szállította a gyorsétteremlánc szlovákiai egységébe az idézett terméket. A lasagnét kivonták a forgalomból.
A sajtó önálló, a lóhús témájában folytatott nyomozása és a napokban megjelent hírek meghiúsították a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal több mint két hónapja tartó, más hatóságokkal közösen végzett munkáját - nyilatkozta Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnöke a kormany.hu-n.
Magyarországon kevesen gondolnak a lóra úgy, mint ételre, inkább sport- és hobbicéllal tartanak lovat, nem vágásra. Pedig a lovak 90 százaléka előbb vagy utóbb a vágóhídra kerül, onnan pedig a hentespultra. Az alacsony kereslet miatt ennek ellenére nem épült ki lóhúsipar az országban.
Karitatív szervezetek rászorulóknak adhatják azokat az ételeket, amelyeket a lóhúsbotrány miatt vontak ki a forgalomból Franciaországban – mondta csütörtökön francia fogyasztóvédelmi miniszter. Benoit Hamon egy rádióinterjúban arról beszélt, hogy létezik egy olyan rendelkezés, amely alapján a hibás címkézés miatt kivont termékek adományként használhatók. "Ezt követően az egyesülteknek kell dönteniük arról, hogy elfogadják-e az adományt" - tette hozzá.
A román hatóságok egy harmadik román céget vizsgálnak, miután Görögországból jelzést kaptak, hogy Romániából származó, marhahúsként címkézett lóhús került az országba. A korábbi két gyanúba kevert román cég vétlen volt.