Titkos maja városra bukkantak régészek a mexikói dzsungel mélyén
Különleges ősi maja várost találtak régészek a mexikói Yucatán-félsziget dzsungelében, egy egészen magas, piramis-szerű építmény maradványait is felfedezték.
Különleges ősi maja várost találtak régészek a mexikói Yucatán-félsziget dzsungelében, egy egészen magas, piramis-szerű építmény maradványait is felfedezték.
Ki kellett bővítsék a látókörüket a Tulane Egyetem kutatói, hogy megfejtsék, mi is lehet a logika a 819 napos maja naptár mögött – most úgy gondolják, megtalálták a választ.
A világ talán legősibb „szupersztrádája” kötötte össze a csaknem ezer ősi maja települést, amelyet a csúcstechnológia segítségével térképeztek fel Guatemala északi, és Mexikó déli részének őserdei térségében.
Az eddig ismert legkorábbi maja építményeket tárták fel Guatemalában, a köztér és piramis alkotta komplexum kétszáz évvel korábbról származik, mint a terület egyéb ilyen típusú építményei és a szakemberek szerint valószínűleg napmegfigyelő obszervatóriumként szolgálhatott a maják szertartásaihoz. A kutatók felfedezésükről a Science című folyóiratban számoltak be.
Egy mexikói rendező a maják ősi nyelvén forgatott telenovellát, hogy így küzdjön az indiánok identitásvesztése ellen.
Tömeges az érdeklődés a Drezdában őrzött maja kódex iránt, amely tartalmazza a közkeletű vélekedés szerint december 21-re világvégét jelző naptárat.
Ősi maja harcos királynő sírját tárták fel guatemalai és amerikai régészek Guatemala északi dzsungelében.
Maja uralkodó 1500 éves sírkamráját fedezhették fel Mexikó déli részén, Palenque romvárosban.
Kétezer éves maja temetőt tártak fel Mexikó délkeleti részén, a Yucatán-félszigeten. A mexikói Nemzeti Antropológiai és Történelmi Intézet bejelentése szerint Mérida városban tárták fel a két sírt.
Portrék egy maja szépségversenyről Guatemalában, ahol a versenyzők hagyományőrző népviseletbe öltöznek, a zsűri pedig főleg arra kíváncsi, milyen tervei vannak a jelölteknek a maja kultúra értékeinek megmentésére. Rodrigo Abd, az AP hírügynökség fotóriportere egy fából készült lyukkamerával fotózta le a szépségkirálynőket. Egy-egy felvételhez az alanyoknak két percig kellett mozdulatlanul a kamera előtt ülniük.
Öt ember fulladt meg Guatemala északi részén egy maja hagyományok szerinti szaunában.
A világ egyik legtekintélyesebb régészeti magazinja összeállította 2010 legfontosabb archeológiai felfedezéseinek toplistáját. Nyilván minden ilyen rangsor szubjektív, éppen ezért a hvg.hu kiegészítette a listát néhány olyan felfedezéssel, amely vagy érdekessége, vagy közelsége miatt mindenképpen figyelemreméltó. A kiegészített listán szerepelnek vitatott tudományos eredmények is.