szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Különleges ősi maja várost találtak régészek a mexikói Yucatán-félsziget dzsungelében, egy egészen magas, piramis-szerű építmény maradványait is felfedezték.

Egy régészcsoport 60 kilométernyi túrázás után, a mexikói Yucatán-félsziget dzsungelében bukkant egy ősi, eddig rejtva maradt maja város maradványaira. A néhai települést Ocomtún névre keresztelték – ez „kőoszlopot” jelent.

Ivan Šprajc/INAH

A nagy területen piramis-stílusú épületek, kőoszlopok és más építmények terülnek el, egyfajta körkörös gyűrű elrendezésben. A város jelentős része mára már megsemmisült, de a kőoszlopok felső szobák bejáratainál helyezkedhettek el – írja a Science Alert.

Mielőtt nekiláttak volna a terepmunkának, a területen LIDAR-lézerrel vizsgálták át, hogy olyan épületeket találjanak, amelyeket egyébként már eltakart a növényzet.

A feltárás során – számos egyéb érdekesség mellett – egy meglepően magas, 15 méteres, piramis-alakú építményt is találtak.

Ivan Šprajc/INAH

A szakemberek szerint a település fontos csomópontnak számíthatott időszámításunk előtt 1000 és 250 között, ami egy fontos időszaka volt a maja civilizációnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!