Valami épp nagyon megváltozik a gyerekeknél, és ennek a szülők is örülhetnek
Egyre több fiatal fordít hátat egy időre az online világnak, legfőképp a közösségi médiának – méghozzá tudatosan, a mentális egészségük védelme céljából.
Egyre több fiatal fordít hátat egy időre az online világnak, legfőképp a közösségi médiának – méghozzá tudatosan, a mentális egészségük védelme céljából.
A spanyol kormánynak készített szakértői jelentés szerint a mobilfüggőséget népegészségügyi problémának kellene nyilvánítani az országban, és korlátozni kellene azt is, hogy a gyerekek milyen idős kortól használhassák az eszközöket.
Mit tehet a szülő és mit a tanár, ha egy gyerek okostelefon-függővé válik? Hol segít az állam, ha segít egyáltalán? Segítség-e az, hogy betiltják az okostelefonokat a közoktatásban? Közéleti podcastunkban elmagyarázzuk.
Finnországban vizsgálták, de nagy valószínűséggel Európában bárhol, Magyarországon is érvényesek a megállapításai annak a kutatásnak, amely a fiatal lányok mobilhasználati szokásait vette górcső alá.
A legtöbb szülő nem szeretné, ha a gyereke kimaradna abból, ami a többieknek természetes. Így van ez az okostelefonokkal is, így talán nem is annyira meglepő a brit kommunikációs hivatal éves jelentése, amelyből kiderül, soha még ennyi 5–7 éves kicsinek nem volt mobiltelefon a zsebében, iskolatáskájában.
Vicces módját találták ki annak, hogy szabaduljunk kicsit a telefonunktól, de azért ne tűnjön úgy, hogy elutasítjuk a korszerű eszközöket.
A közvélekedéssel ellentétben nem tesz feledékenyebbé a mobileszközök használata, sőt inkább javítja a memóriát – állítják amerikai kutatók.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Információs Társadalom Kutatóintézete (NKE ITKI) még 2021 novemberében mérte fel a magyar társadalom okostelefon-függőségét. Az egyetem közlése szerint a telefonos adatfelvétellel történő kutatás reprezentatív a magyar lakosságra kor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint egyaránt.
Négy szülőből hárman aggódnak a gyermeküket veszélyeztető okoseszköz-függőségtől, minden negyedik szülő pedig már tapasztalt is függőségi tüneteket gyermekénél – derült ki a Huawei hazai kutatásából, amely az Y-generációs szülők digitális nevelési szokásait vizsgálta. A felmérés szerint a szülők jellemzően csak rövid időre adják készülékeiket gyermekeik kezébe, azonban akadnak olyan helyzetek is, amikor egy hároméves gyermek naponta 5 óránál többet használt okoseszközt. A szülők túlnyomó többsége felügyeli, mire használja csemetéje az okoseszközöket.
A svédországi Hotel Bellora ingyen kínál lakosztályt azoknak, akik nem neteznek az okostelefonjukkal. Aki viszont nyomkodni kezdi a készüléket, annak 30 perc használat után a szállás teljes árát ki kell fizetnie.
A legtöbben valószínűleg nemmel válaszolnának a címben feltett kérdésre. Na de még akkor is ez volna a felelet, ha cserébe rengeteg pénzt kapna? Az Egyesült Államokban már erre is van példa.
A lányok kétszer annyira hajlamosak az okostelefon-függőségre, mint a fiúk, ami abból adódhat, hogy többet használják a közösségi médiát és az üzenetküldő szolgáltatásokat – ezt állapították meg egy kedden közétett dél-koreai tanulmány szerzői.
Egy amerikai általános iskola tanítója nemrég fogalmazást íratott a másodikos osztályával arról, melyik találmány szomorítja el őket. Az eredmény sok szülőt sokkolt.
A digitális világ Pause gombjaként is felfogható az a készülék, amelyik a Kickstarteren gyűjti a pénzt, és egy nagyon fontos dolgot ad leendő vevőinek: hasznosan eltölthető időt.
Sokféleképpen felhívták már a figyelmet az okostelefon-függőség veszélyeire. Az alábbi videó egy egészen eredeti megközelítéssel él.
Egy amerikai kutatás alapjául szolgál 20 állítás listája, amely révén egy 20-as skálán mérhetjük, hogy mennyire vagyunk mobilfüggők: minél több igaz ránk, annál inkább.
Egyre kevésbé tudunk létezni okostelefonunk nélkül, de vajon ez már függőség? Az alábbi kvízből kiderül – legalábbis kiötlője szerint.
Vették, mint a cukrot a NoPhone-t az ünnepi szezonban, s most még olcsóbban lehet hozzájutni.
A Kickstarter oldalon bukkant fel egy meglehetősen értelmetlennek tűnő kampány, ám már a közösségi finanszírozás eredménye is jelezte, talán mégiscsak lesz rá kereslet. Most pedig már sorra meg is rendelik a terméket.
Egy, a Personal and Ubiquitous Computing című folyóiratban megjelent tanulmány szerint különös módon válik függővé...