Erősödött a forint, drágult az olaj
A nyersolaj ára minimálisan nőtt egy hét alatt péntek estig, miközben a forint jelentősebben drágult a dollárhoz képest ugyanebben az időszakban.
A nyersolaj ára minimálisan nőtt egy hét alatt péntek estig, miközben a forint jelentősebben drágult a dollárhoz képest ugyanebben az időszakban.
A Business Monitor International (BMI) legutóbbi előrejelzése szerint Magyarország a közép- és kelet-európai regionális olaj kereslet 2,6 százalékát fogja támasztani 2014-ben, miközben az ellátáshoz csak 0,18 százalékkal járul hozzá. A gazdaság gyógyulása felpörgeti az energiahordozók kereskedelmét is.
Május 6-ika óta a legmagasabb szintre, 79 dollár közelébe drágult hétfőn a kőolaj, miután a kínai vezetés jelezte: a jövőben rugalmasabb árfolyampolitikát folytat majd, ami egyet jelenthet a jüan erősödésével.
A WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti átlagára az idén 80,22 dollár lesz a szakértők legújabb előrejelzése szerint. Ez alacsonyabb az egy hónappal korábban várt 81,06 dollárnál.
Alig két hét alatt csaknem 20 dollárral csökkent a nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate (WTI) kőolaj világpiaci ára; hétfőn reggel hordónként 70 dollár alatt kereskedtek az olajfajtával, míg május elején a 90 dolláros szint közelében volt a jegyzés.
Emelkedéssel nyitottak csütörtökön a nagy nyugat-európai tőzsdék, majd elbizonytalanodtak a piacok, szerény forgalom mellett az indexek le-föl mozogtak, egyes jelentős súlyú részvények ellentétes irányú árváltozásának hatására.
Az amerikai gazdasági fellendülésre utaló pénteki makrogazdasági adatok és a kereslet várható növekedése miatt a Brent nyersolaj ára 18 havi csúcsra emelkedett.
A vártnál előbb olajhiány köszönthet a világra, az Egyesült Államoknak is ezzel kell számolnia - állapította meg az amerikai védelmi minisztérium egy friss tanulmánya, amelyet a hétvégén ismertetett a Defence Talk katonai hírportál.
Egyedül a légitársaságok napi vesztesége mintegy 200 millió dollár, és a leállások a napi globális kerozinszükségletet is 2 millió hordóval csökkentik naponta, ami az olajárakra is hatással lehet.
A kőolaj-exportáló országok szervezete szerint a következő hónapokban 70-80 dollár körüli szinten fog mozogni az olaj ára, ami elegendő kulcsfontosságú fejlesztések megvalósítására.
Két dollárral csökkent a kőolaj ára hétfőn kora délután, amikor egy hete legalacsonyabb szintre került az aranyár a dollár erősödésére az euróval szemben.
Idei csúcsa közelébe került a kőolaj ára hétfőn délelőtt elsősorban a dollár gyengülése, valamint a legnagyobb fogyasztó, az amerikai gazdaság kilátásainak javulása miatt.
A dollár erősödésére az euróval szemben jelentős veszteségen állt az arany, az ezüst, a réz és a kőolaj ára csütörtökön délután.
A kínálat és a kereslet egyensúlyban marad, így nincs ok az árváltozásra a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) aligazgatója szerint.
Szinte teljesen ledolgozták napi veszteségeiket a New York-i értéktőzsde vezető indexei a keddi kereskedés végére.
A spekuláció és nem a valós gazdasági folyamatok hatására emelkedett 78 dollár fölé a kőolaj ára pénteken az OPEC Kormányzótanácsának líbiai tagja szerint. Ahmed Elghaber reményét fejezte ki, hogy ennek nem az lesz a vége, hogy az olajár, mint egy buborék, egyszer csak kipukkad, vagyis jelentősen esik majd.
Közel két dollárral csökkent a kőolaj ára Londonban és New Yorkban hétfőn kora délután a dollár erősödésére és a globális gazdaság élénkülésével kapcsolatban fölerősödött aggodalmakra.
Emelkedett a nyersolaj ára arra a hivatalos adatra, hogy a vártnál nagyobb mértékben csökkent az amerikai olajtartalék a múlt héten.
A világ idei olajkeresete napi 1,71 millió hordóval lesz kisebb a tavalyinál – vélte legújabb havi jelentésében az amerikai energiaügyi hivatal (EIA).
A kőolaj ára száz dollár fölé emelkedik legkésőbb 2011 elejére, mert a termelők nem lesznek képesek követni a kereslet növekedését, ezt jósolta egy amerikai elemző intézet hétfőn.