Akadozik az olajpénz áramlása Oroszországba
Washington másodlagos szankciókat helyezett kilátásba, kínai és török bankok elkezdték szigorúbban ellenőrizni az orosz olajpénz-tranzakciókat.
Washington másodlagos szankciókat helyezett kilátásba, kínai és török bankok elkezdték szigorúbban ellenőrizni az orosz olajpénz-tranzakciókat.
Orbán kétharmadai, a DK és Márky-Zay. Macron gaullista molyládában kotorászik. Putyin háborúja, a NATO és az olajársapka. A cseh és magyar külügy szópárbaja az LMBTQ-perről. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Hordónként akár 25 dollárral drágábban adhatja Oroszország az olaját, mint amit a jegyzett árak sugallnak. Ezzel enyhíthetik a nyugati szankciók hatását.
Márciusra érvényes a szűkítés.
Minden ütőkártyát Horvátország kezébe ad a magyar olajcéggel szemben a február elejétől életbe lépő új EU-s embargó. Az uniós tagállamok új partnereket keresnek a kieső Oroszország helyére, ami viszont másutt is újra írja a finomított olajtermékek eddigi kereskedelmét. Alig több mint két hét maradt az új szankciók élesedéséig, addig viszont Vlagyimir Putyin még egyszer degeszre keresi magát Európán.
A tavalyi évet 3,3 ezermilliárd rubeles, vagyis 47 milliárd dolláros deficittel zárta Oroszország. Bár a nyugati gázkuncsaftok java kámforrá vált, a nyári, extrém árak miatt ez az üzlet 2022-ben még így is gyümölcsöző volt Moszkvának, idén viszont nagyon beszakadhatnak a bevételek. Ugyanez várhat a december óta szankcionált, és februártól még szankcionáltabb orosz olajra is, miközben Vlagyimir Putyin a háborús kiadások nagyfokú megemeléséről döntött.
A február elején élesedő, újabb olajszankciók pedig 280 millió eurósra emelik majd az ország napi veszteségeit.
Baleseteket is okozhat, ha a rakomány eredetének elrejtéséért kikapcsolják a bárkáik transzpondereit, de az igazi veszély az, hogy az orosz hadiflotta manipulálhatja más hajók jeleit. Erre az elmúlt években több példa is volt, és az ilyen lépések a háború eszkalálódását is hozhatják.
Aláírta Vlagyimir Putyin orosz elnök azt a rendeletet, amely különleges gazdasági intézkedéseket léptet életbe arra válaszul, hogy nyugati államok árplafont vezettek be az orosz kőolajtermékekre és kőolajra.
Az orosz kormány három lehetséges válaszlépésen dolgozhat.
A török hatóságok most már külön biztosítói levelet kérnek ahhoz, hogy átengedjék az olajszállító hajókat a szorosokon. Az orosz hajók átmehetnek, a nyugatiak nem.
Óriási horderejű intézkedéseket hozott meg a hétfőn élesedett húzásaival az Európai Unió és a G7. Az orosz olajkereskedelem sebet kapott, csakhogy Moszkva már tavasz óta azon dolgozik, hogyan kerülje meg az új regulákat, és mostanra valamelyest már ki is építette a saját, párhuzamos piacát. És bár a Nyugat meg akarja büntetni Oroszországot, valójában neki sem érdeke, hogy az oroszoknak túl rossz legyen.
Az amerikai hírszerzés információi szerint saját forrásból sem tudja Moszkva megfelelő sebességgel pótolni a fellépő lőszerhiányt, az olajársapka bejelentését követően a Brent nyersolaj ára emelkedésnek indult.
A megállapodás azt követően jött létre, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagjai bejelentették, hogy tartják magukat ahhoz a korábbi vállalásukhoz, hogy napi kétmillió hordóval kevesebb olajat termelnek.
Az orosz miniszterelnök-helyettes szerint leállíthatják a “nyugati árplafon” alá eső olajszállításokat – legyen bármekkora összegnél is az ársapka.
Hatvan dollárnál többet nem kaphatnak az oroszok a tengeren szállított olajért. A magyar kormány is megszavazta az intézkedést.