#pénzügyi válság

Tényleg rekordot dönt a hiány Írországban
 

Tényleg rekordot dönt a hiány Írországban

Rekord nagyságú hiánnyal zár idén az írországi államháztartás - erősítette meg a hétvégén a dublini vezetés. Ugyancsak a hétvégén az Európai Unión kívüli Norvégia is jelezte, hogy hajlandó részt venni az ír válság kezelésében.

MTI MTI

 

"Szar ez az egész, amiben élünk" – aggódó és dühös hangok Írországból

„Szarban vagyunk. … Szerintem minden rendben van, felfújja a külföld a bajokat. … Börtönbe a bankárokkal, az ingatlanfejlesztőkkel”… - válaszolják a telefonban Zentai Péternek véletlenszerűen kiválasztott ír polgárok azzal kapcsolatban, hogy országuk miniszterelnöke szerint Írországnak mégiscsak szüksége lenne egy 15 milliárd eurónyi európai gyorssegélyre.

hvg.hu hvg.hu




Gazdasági elmebaj: ha egy ország hagymákba fekteti a pénzét
 

Gazdasági elmebaj: ha egy ország hagymákba fekteti a pénzét

Hinné-e valaki, hogy virágokkal romba lehet dönteni egy fejlett ország gazdaságát? Pedig ez nem kérdés, hiszen megtörtént. A világ első modern pénzügyi kríziséért, s a kereskedelemből dúsgazdaggá vált Hollandia padlóra döntéséért a kapzsiság mellett a tőzsdei árucikként nagy karriert befutott tulipánhagymák a felelősek.

hvg.hu hvg.hu

A magyar gazdaságot már 80 éve is rombolta a politikai elit
 

A magyar gazdaságot már 80 éve is rombolta a politikai elit

Stabilizáció, nemzetközi segítség, gazdasági egyensúlyhiány, növekvő adósságszolgálati terhek, bizalomhiány, valutastabilitás – ismerősen csengő, mostanában gyakran hallott fogalmak. E kulcsszavak ugyanúgy jellemezték Magyarország helyzetét az 1929-33-as nagy gazdasági világválság idején is. Ráadásul az akkori magyar pénzügyi és politikai vezetés mentalitásában is felfedezhető némi hasonlóság a maihoz. Ennyire ne változtunk volna?

hvg.hu hvg.hu

A pénzember, aki egy nemzetet forgatott ki vagyonából
 

A pénzember, aki egy nemzetet forgatott ki vagyonából

A történelem ismétli önmagát. Gazdasági válságok, financiális krachok nemcsak a fejlett kapitalizmus idején alakultak ki, hanem korábban is. Az egyik legnagyobb s leghírhedtebb pénzügyi bukás közel 300 éve, 1720-ban Franciaországban következett be egy skót bankár tömeghisztériát kiváltó tevékenysége nyomán. A Law-féle szédelgés következtében ezrével szegényedtek el korábban tehetős emberek, s a francia állam pénzügyi káoszba süllyedt. Oda, ahonnan nem sokkal korábban a nagyravágyó pénzember kiemelte. John Law története számos tanulságot hordoz a mai befektetők és kölcsönvevők számára is.

hvg.hu hvg.hu

A bankok
 

A bankok "elképesztő káoszt teremtettek"

A bankárokat okolja a pénzügyi válságért rendkívül éles hangvételű, most elkészült jelentésében a londoni parlament alsóházának pénzügyi bizottsága, amely szerint a válság hatásait még a következő nemzedékek is érezni fogják.

MTI MTI