3000 éve senki nem beszéli a nyelvet, most találtak egy rejtélyes feliratot Törökországban
A hettiták gyakran örökítették meg az idegen nyelvű vallási rituálékat, ennek köszönhetően most egy réges régen elfeledett nyelv került elő.
A hettiták gyakran örökítették meg az idegen nyelvű vallási rituálékat, ennek köszönhetően most egy réges régen elfeledett nyelv került elő.
Norvég régészek szerint a 19. század óta nem volt olyan jelentős horderejű felfedezés az országban, mint amit egy egészségtudatos állampolgárnak köszönhetnek most.
Ősi kereskedőváros romjait tárták fel Ciprus déli részén a svéd régészek – jelentette be a ciprusi állami régészeti hivatal.
A temető a Fővárosi Vízművek munkálatai során került elő, találtak koporsómaradványokat és emberi csontokat is.
Érdekes leletet találtak régészek a megsemmisült városban, ráadásul bűnözőknek köszönhetően.
A kés egy korabeli utazó személyes tárgyaként került 6000 kilométerre nyugatra a selyemúton át.
A Vatikán közelében egy reneszánsz palota udvara alatt bukkantak a római kori épületre.
Különleges ősi maja várost találtak régészek a mexikói Yucatán-félsziget dzsungelében, egy egészen magas, piramis-szerű építmény maradványait is felfedezték.
Őskori Homo sapiens koponyatöredékére bukkantak az olaszországi Pó folyó medrében – jelentette az olasz sajtó.
A középső kőkorszakból származó gödrökre bukkantak régészek Angliában, a bedfordshire-i Linmere-ben végzett ásatásokon.
Mielőtt megéhezne, ki kell, hogy ábrándítsuk: csak egy freskóról van szó.
A nem mindennapi lelet egy mindennapi használati tárgy lehetett.
A San Marcos Egyetem kutatói előbb eltávolíttattak 8 tonna szemetet, majd feltárták a limai szemétlerakó alatt található területet. Legnagyobb meglepetésükre egy ókori múmiára találtak.
Drónok segítségével fedeztek fel őskori falfestményeket nehezen hozzáférhető barlangokban Spanyolországban. A régészek szerint az egyik legjelentősebb neolitikus barlangrajz-lelőhelyre bukkantak Valencia környékén.
Régészek 12 ezer éves fogakat és egyéb csontmaradványokat találtak a németországi Blätterhöhle barlangban Hagen városa mellett – közölte a Westfalen-Lippe települési szövetség Münsterben.
A Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Bölcsészettudományi Kutatóközpont (ELKH BTK) szervezésében folytatott régészeti feltárások eredményei alapján egykor népes temető helyezkedett el a Pannonhalmi Bencés Főapátság északi udvarán.
Nápolyi kutatók a kozmikus sugárzás segítségével tárták fel, hogy rengeteg görög sír fekszik a város utcái alatt. Hogy mi van az eddig nem ismert kamrában, az egyelőre rejtély.
Az európai viszonylatban is egyedülálló leletet az ELTE, a Jász Múzeum és az Eötvös Loránd Kutatóhálózat régészei találták meg. A sírban a kor csúcstechnológiájának megfelelő eszközök voltak háborítatlanul.
Az ezüstérméket egy viking kori földvár, Fyrkat erődjétől mintegy nyolc kilométerre, Hobro város közelében találták.
A régészek terrakotta figurákat – egyebek között egy delfinen utazó Erószt – találtak az eredetileg szübariszi görögök által alapított Paestum itáliai romvárosban, a műkincsek új betekintést nyújtanak az ókori város vallási életébe.