A világ egyik legrégebbi tábortüzére bukkanhatott a mesterséges intelligencia, majdnem 1 millió éves
A kutatók egy 1970-es években végzett ásatás leleteire engedték rá a mesterséges intelligenciát, ami érdekes eredményt hozott.
A kutatók egy 1970-es években végzett ásatás leleteire engedték rá a mesterséges intelligenciát, ami érdekes eredményt hozott.
A középkori Magyar Királyság és a Skandináv-félsziget közötti élénk kereskedelemre bőséges bizonyítékokkal rendelkezünk.
Éveken át kutattak a szakemberek a Gloucester nevű brit hadihajó után, mire végre sikerült a nyomára akadni.
Az egyiptomi régészek munkájának köszönhetően 250 szarkofág és sok más egyéb lelet került elő Kairó mellett.
A régészek szerint a település a Mitanni Birodalom fontos központja, az egykori Zakhiku lehet. A palota maradványait már 2018-ban feltárták, most sikerült a többi épületét is.
Komoly leletegyüttesre bukkantak a régészek Egyiptomban, a 250 szarkofág mellett 150 „isteni” szobrocska is előkerült.
A régészek többek közt sírokat, házak maradványait is megtalálták, de a sűrű növényzet miatt csak lassan tudtak haladni. Ha a technológia nincs, évszázadok múlva se jutottak volna előrébb.
Egy Laosz északkeleti részén lévő barlang falából előkerült ősi fog vizsgálata betekintést nyújtott egy kihalt emberi faj, a gyenyiszovai ember életmódjába, és megmutatta, hogy milyen jól alkalmazkodott a trópusi és a hideg éghajlathoz egyaránt.
Az andalúziai Osuna városában csatornázási munkák közben bukkantak egy feltehetően időszámításunk előtt ötödik-negyedik században használt pun nekropolisz romjaira.
A kőszobor Anatot, a szépség, szerelem és háború istennőjét ábrázolja.
Az Indonéziához tartozó Flores-szigeten korábban az emberéhez hasonló csontokra bukkantak. Egy antropológus úgy vélekedik: ennyiből nem lehet azt mondani, hogy a faj mára kihalt volna.
Az avarok néhány év alatt több mint 5000 kilométert tettek meg Mongóliától a Kaukázusig, majd további tíz év múlva a mai Magyarország területén telepedtek le. Ez a migráció az emberiség történetének egyik leggyorsabb nagy távolságú vándorlása, amely az ősi DNS-nek köszönhetően most rekonstruálhatóvá vált – derült ki az avar kori elit genetikai kutatásának legújabb eredményeit bemutató tanulmányból.
A kutatók nem zárják ki, hogy idővel olyan tárlatok is nyílhatnak majd, ahol a látogatók beleszagolhatnak egy-egy kegytárgyba.
Hét római kori sírt, azok mellékleteként korabeli illatszeres üvegecskét, több fibulát, valamint korsó-pohár együttest is találtak a régészek egy, a pécsi belvárosban folyó építkezés során – közölte a Janus Pannonius Múzeum.
Felbecsülhetetlen, pénzben nehezen kifejezhető művészi értékről van szó, amely ráadásul jelentős bevételt hoz London idegenforgalmának. Nézzük először a jól ismert tényeket, majd ismerkedjünk meg a londoni és athéni érvekkel, végül az ügy legújabb fejleményeivel.
Az egyik sírban a zene, a tánc, a termékenység és az élvezetek istennőjének, Hathornak a papnője nyugszik.
A 14. századra datálható lelet a kutatók szerint egy magas rangú egyházi személynek készülhetett. A koporsónak emberi alakja van.