#történelem



Mit ettek a 18. század végi tengerészek?

Sózott marhahús és kétszersült dominált Nelson admirális tengerészeinek étrendjében a napóleoni háborúk (1799-1815) idején - derítették ki az Oxfordi Egyetem kutatói, akik tanulmányukat az American Journal of Physical Anthropology című folyóiratban tették közzé.



Ritka kézírásos Bibliát találtak Törökországban

Ezerötszáz éves kézírásos, rajzokkal illusztrált kézirat került elő Törökországban; török sajtójelentések szerint elképzelhető, hogy az egyik legrégibb keresztény evangéliumról, Barnabás evangéliumáról van szó. Az értékes kötet nemrég került az ankarai Néprajzi Múzeum birtokába.



Az első magyar államcsőd

Kétszáz éve fejeződött be a papírpénzek cseréje a Habsburg Birodalom részeként első államcsődjét elszenvedő Magyarországon. Az oda vezető válság paradox módon fellendülést hozott a hazai gazdasági életben.



Kétszáz éves vendéglőt bontanak le Hűvösvölgyben

Az 1799-ben alapított hűvösvölgyi Balázs Vendéglőt idén érte utol a végső lebontás. Az egyre romló állapotú, műemlék jellegű épület az elmúlt években többször leégett, a romokat hajléktalanok vették birtokukba. Az Urbanista blog utánanézett az egykor szebb napokat látott vendéglő történetének.


35 éves a hármas metró

1976-ban, 35 évvel ezelőtt, 6 évnyi építés után, december 31-én adták át a budapesti 3-as jelű (észak-déli) metróvonal első szakaszát a Nagyvárad tér és a Deák Ferenc tér között. Az Építős blog összegyűjtötte az átadásról szóló korabeli híreket.



44 év karácsonyai képekben

Egy német házaspár, Anna és Richard Wagner egyedülálló hagyatéka 44 egymást követő évben készített karácsonyi fotóval szemlélteti a középosztálybeli németek életét a múlt század elején. A pár 1900 és 1944 között minden karácsony szentestéjén megörökítette magát. A képeken felfedezhető rengeteg apróság, a környezet, a tárgyak, a fa, és természetesen a pár megjelenésének változása árulkodik az adott év történelmi eseményeiről, a kor sajátosságairól.


Pearl Harbor utolsó túlélői - Nagyítás-fotógaléria

Hetven évvel ezelőtt, 1941. december 7-én támadta meg Japán a Hawaii-szigeteki amerikai támaszpontot, Pearl Harbort, és kezdődött meg a második világháború a csendes-óceáni hadszíntéren is. Az amerikai közvéleményt ma is élénken foglakoztató, filmekben és regényekben feldolgozott eseményre az utolsó túlélők és a bombázás megrázó képeivel emlékezünk.



Mi lesz veled, Várbazár? - Nosztalgikus Nagyítás-fotógaléria

A Várbazár 1875 és 1883 között, Ybl Miklós tervei alapján épült. Eredetileg kereskedelmi funkciót töltött be, árkádsorai üzletekkel voltak tele, majd szobrászműhellyé alakultak át. A bazár a második világháború alatt súlyosan megrongálódott. Itt működött 1961 és 1984 között a Budai Ifjúsági Park, népszerű nevén az "Ifipark", mely hamar a budapesti fiatalok kedvenc szórakozó helyévé vált, mígnem 1984-ben a feljáró kőkorlátjának leomlása miatt bezárták. Az azóta lepusztult, leromlott állagú Várbazár felújításáról november 9-én hozott határozatot a kormány. A Várbazár rekonstrukciós tervei között szerepel a vízhordó lépcső melletti mozgójárda megépítése, a palota körüljárását biztosító gyilokjáró kiépítése, 1600 négyzetméteres földalatti rendezvényterem, valamint az egykori Ifipark helyén olcsóbb éttermek és sörsátrak létesítése.


Jelmezes felvonulás a Vörös Hadsereg díszszemléjének hetvenedik évfordulóján - fotógaléria

Moszkvában a Vörös téren november hetedikén az 1941-ben tartott, történelmi díszszemlére emlékeztek jelmezes felvonulással. A második világháború idején az orosz csapatok a díszszemlét követően a fővárostól néhány kilométerre húzódó frontvonalra vonultak. A díszszemlében a moszkvai helyőrség katonái vettek részt, korabeli egyenruhába öltözve.


Miért hizlalták fel a Margitszigetet?

Valamikor az 1930-as években egy ismeretlen turista fényképen rögzítette a Margitsziget látképét. A fényképet összehasonlítva a mai Margitszigettel, azt lehet észrevenni, hogy az elmúlt 80 évben igencsak meghízott a sziget. De miért? A Dunai szigetek blog erre ad magyarázatot friss bejegyzésében.




„Előtte a folyam, az új hid” – a Margit híd története

Fel sem épülhetett volna, mégis felépült. Kevésnek bizonyult, kibővítették. Kétszer is elpusztították, mégis újra áll. Aztán békeidőben elhasználtuk. A Margit híd Budapest egyik legfontosabb és legkülönlegesebb hídja, amely végre visszakapta régi, Budapesthez méltó pompáját. A felújítás végéhez közeledve felidézzük a Margit híd kalandos történetét.