Elvégezték az ország első olyan epeműtétjét, ahol egy robot asszisztált
A robotkar olyan apró mozdulatokra is képes, amiket egy sebész nem tudna precízen elvégezni.
A robotkar olyan apró mozdulatokra is képes, amiket egy sebész nem tudna precízen elvégezni.
Az esetszámok növekedése sosem jó – írta a Facebookon a virológus.
A legújabb tudományos eredmények és vizsgálati technikák alkalmazásával, illetve az emberek nagyobb arányú részvételével jelentősen csökkenthető lenne a rák okozta halálozás az Európai Unióban – ez az egyik legfőbb megállapítása annak jelentésnek, amelyet itthon a Magyar Tudományos Akadémia székházában mutattak be.
A rangos amerikai magánegyetem elismerését csupán páran kapták meg – köztük a magyar biokémikus.
A Landsat 9 amerikai földfigyelő műhold egy aggasztó természeti jelenségre lett figyelmes a Salamon-szigetek környékén. A terület ráadásul tele van cápákkal.
A Moderna korábban a koronavírus ellen is fejlesztett vakcinát.
Génszerkesztési eljárással nyúltak hozzá a paradicsomhoz az Egyesült Királyságban. Az eredmény tízből kilenc embernek jól jöhet – ennyien D-vitamin-hiányosak Magyarországon.
A NASA ismertette első terveit a Mars meghódításával kapcsolatban. 30 napos missziót terveznek.
Egy hét múlva hajnali háromkor kell majd az eget kémlelni.
Meglepő kapcsolatot fedezett fel egy nemzetközi kutatócsoport a fiatalkori környezet és a navigációs képességek között.
A pécsi virológus, Kemenesi Gábor szerint a majomhimlő vírusát már ismerjük, így jobb helyzetben vagyunk a koronavírus-járványt kirobbantó kórokozóhoz képest.
A nyelv evolúciós eredetét kutató tudósok felfedezése szerint a vadon élő csimpánzok hangkommunikációs rendszere bonyolultabb és strukturáltabb a korábban véltnél.
Új kínai óriásszalamandra-fajt fedeztek fel kínai tudósok az ország keleti részén fekvő Csianghszi tartományban.
Megjelent a 3M globális, a világ 17 országában (pl. Lengyelország, Franciaország, Németország és az Egyesült Királyság), reprezentatív mintákon végzett felmérése a társadalom és a tudomány viszonyáról, ami több meglepő és elgondolkodtató megállapítást tartalmaz. A vállalat Ipsosszal közösen végzett kutatásában öt területen vizsgálta a lakosság véleményét a tudományról és annak feladatairól.
Egy Laosz északkeleti részén lévő barlang falából előkerült ősi fog vizsgálata betekintést nyújtott egy kihalt emberi faj, a gyenyiszovai ember életmódjába, és megmutatta, hogy milyen jól alkalmazkodott a trópusi és a hideg éghajlathoz egyaránt.
Kínai tudósok olyan okos kontaktlencsét fejlesztettek ki, amely automatikusan adagolja a gyógyszert a vakságot okozó szembetegség, a glaukóma, azaz a zöld hályog kezelésére.
A kis manulokat már meg is lehet látogatni.
A Hubble megfigyelései szerint a világegyetem gyorsabban tágul, mint az ősrobbanás után 400 ezer évvel, pedig az ismert törvényszerűségekből nem ez következne.
A Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) Horváth Péter által vezetett kutatócsoportja a sejteken belüli rendellenes fehérjeváltozások pontos leírására alkalmas, világviszonylatban is újdonságnak számító, mesterséges intelligenciára épülő képfeldolgozásos eljárást dolgozott ki, amely hozzájárulhat a daganatos betegségek korai diagnosztikájához és a célzott kezelés továbbfejlesztéséhez.
„Feneketlen gödörnek” nevezték el a Kínában nemrég felfedezett víznyelőt, melynek mélyén eddig ismeretlen növény- és állatfajok élhetnek.