100 éve halt meg az ember, aki nélkül egyikünk asztalán sem lenne most ott a termosz
Száz éve, 1923. március 27-én halt meg James Dewar skót kémikus, fizikus, a termosz elődjének a feltalálója, a cseppfolyós és a szilárd hidrogén előállítója.
Száz éve, 1923. március 27-én halt meg James Dewar skót kémikus, fizikus, a termosz elődjének a feltalálója, a cseppfolyós és a szilárd hidrogén előállítója.
Egy új, mesterséges hőforrást alkalmazó poloskacsapdát fejlesztettek ki az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének (ATK NÖVI) kutatói.
Egy új kutatás szerint a szélsőséges poligámia korai halálba kergetheti a hím déli elefántfókákat. Ez azt követően derült ki, hogy 14 ezer déli elefántfókát (Mirounga leonina) tanulmányoztak a Csendes-óceán délnyugati részén található Macquarie-szigeten.
A matematikatanítást támogató társasjátékot fejlesztett ki a Pécsi Tudományegyetem (PTE), együttműködve a játékpiacon meghatározó Piatnikkal.
Összesen 137 darab, a koronavírus-járvány előtt és után született tanulmányt néztek át kutatók, hogy kiderítsék, hatással volt-e az emberek mentális egészségére a pandémia. Az eredmények többnyire pozitívak, de van azért néhány kivétel.
Száztíz éve, 1913. március 26-án született Erdős Pál, a múlt század egyik legjelentősebb és legnagyobb hatású matematikusa, akit alig 20 évesen már „budapesti varázslónak” neveztek.
Várhatóan már nyáron útnak indul az a tudományos expedíció, amely az ismert harvardi fizikus, Avi Loeb vezetésével akarja felkutatni a 2014-ben Pápua Új-Guinea partjai közelében a Csendes-óceánba hullott, csillagközi térből érkezett objektumot.
Egyes becslések szerint még több évtizeddel az utolsó, hivatalosan megfigyelt példány után is életben lehetett néhány egyed a tasmán tigrisből, bár az idő múlásával ennek már egyre kisebb lett a valószínűsége.
Számos tanulmány jelenik meg a gyerekek, fiatalok médiahasználati szokásairól. Bár széles körben univerzálisnak tekintik ezeket, amerikai kutatók arra figyelmeztetnek, hogy döntő többségükben csak a fehérbőrű felhasználók közösségimédia-fogyasztását kísérik figyelemmel.
Egészen olcsó, mégis hasznos eszközt készítettek a Brown Egyetem hallgatói, mellyel mérsékelhető lehet az egyre sürgetőbb űrszemét-probléma.
Több ezer évvel ezelőtti uralkodók kőszobrait fedezték fel régészek – nagy jelentőségük lehetett egykoron, és a jövőben még több érdekességre derülhet fény a most feltárt területről.
Kutatótársaival, Özlem Türecivel és Ugur Sahinnal (BioNTech AG és Mainzi Orvostudományi Egyetem) Karikó Katalin vehette át a rák elleni vakcinák és immunterápiák továbbfejlesztése terén nyújtott kiemelkedő hozzájárulásáért az idei Meyenburg-díjat.
Három héten át kavargott az a forró plazmaörvény a Nap felszínén, ami 14 Föld magasságával nyúlt ki a felszínéből.
A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint az agy nehezebben dolgozza fel mások érzelmeit, ha a botox injekció megbénítja a homlok izmait.
Több, az aggyal összefüggő problémára is hatásos kezelést jelenthet a Hokkaido Egyetem kutatói által megalkotott, speciális hidrogél-beültetés, melyet egereken már ki is próbáltak – az első eredmények bíztatóak.
Rossz hatással van az emberi szervezetre a városi forgalomból eredő zaj- és légszennyezés – erre a megállapításra jutott az American College of Cardiology legújabb, 240 000 ember bevonásával készített kutatása.
Norvég kutatók 18 évnyi munkájának eredménye az ATX-101 névre keresztelt kísérleti gyógyszer. A készítményt már embereken is kipróbálták, volt, akinek az állapota 2 éven át stabil maradt tőle.
Hamarosan egymás után sorakozik majd az égbolton a Merkúr, a Jupiter, a Vénusz, az Uránusz, a Hold és a Mars. A látványt a Hold látszólagos fénye sem fogja elrontani.
Az újonnan felfedezett faj az arany csapóajtós pók egy fajtája, amelyet Queensland középső részén, egy erdős területen találtak. Az emberre nem veszélyes.
Az ELTE etológusainak legújabb kutatása szerint a két faj evolúciós távolsága ellenére a kutyák és az emberek agya hasonlóan dolgozza fel a környezet hangjait.