szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Norvég kutatók 18 évnyi munkájának eredménye az ATX-101 névre keresztelt kísérleti gyógyszer. A készítményt már embereken is kipróbálták, volt, akinek az állapota 2 éven át stabil maradt tőle.

Ígéretes gyógyszerrel állt elő a Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem, valamint az egyetem által alapított vállalat, az APIM Therapeutics. Az Oncogene című tudományos lapban közzétett publikáció szerint sikerült egy olyan gyógyszert kifejleszteni, ami meghosszabbíthatja a végstádiumú rákos betegek életét.

A tudósok közlése szerint az eredmény 18 év munkájának gyümölcse, a fejlesztésre pedig összesen 20 millió eurót fordítottak. A készítmény a rákos sejteket veszi célba – összegez az Interesting Engineering.

Az ATX-101 nevű szert már embereken is tesztelték. Összesen 20, végstádiumban lévő, daganatos megbetegedésben szenvedő embert kezeltek vele Ausztráliában. Hat hét elteltével a betegek 70 százalékának állapota stabil volt. Míg közülük 12-en a gyógyszert szedték, és 18 hétre stabilizálódott az állapotuk, volt egy nő, aki 17 hónapig szedte a gyógyszert, és több mint két évig stabil maradt az állapota.

Találtak egy kulcsenzimet, új esélyt kaphatnak a túlélésre a prosztatarákos betegek

A svájci Berni Egyetem kutatói szerint a PI5P4Kα enzimet célzó kezelések segítségével azok a prosztatarákos betegek is kaphatnak egy esélyt a gyógyulásra, akiknél a hormonterápia nem működik.

A tanulmány egyik célja az volt, hogy megvizsgálják, hogy a gyógyszer mérgező-e a betegek számára. A kutatók szerint a kezelés csak a rákos sejteket érintette, a szervezet többi egészséges sejtjére nem volt hatással. Ennek köszönhetően a jövőben megakadályozható például az, hogy a rákkezelés során a beteg elveszítse a haját.

Marit Otterlei, az egyetem tudósa szerint a rákos sejtek sokkal aktívabbak, mint az egészségesek, és még akkor is képesek tovább növekedni, ha esetleg megsérülnek. A hagyományos kemoterápiás kezelés már annyira stresszeli a rákos sejteket, hogy azok végül elpusztulnak, ugyanakkor nem válogat: az egészséges sejteket is pusztítja. Emiatt olyan mellékhatásai vannak, mint például a haj és szőrzet elveszítése.

A korábbi tesztek bizonyították, hogy a kezelés a rákos sejteket veszi célba, az egészségeseket azonban nem.

A szakemberek most tovább folytatják a klinikai vizsgálatokat, de az első eredményeit látva könnyen lehet, hogy néhány év múlva piacra kerül majd a készítmény.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!