Látványos videón, ahogy a füstölgő láva a tengerbe ömlik Olaszországban
A néhány napja újra kitört olaszországi Stromboli vulkánból gyorsan utat talált magának a tüzes folyam a Földközi-tengerbe.
A néhány napja újra kitört olaszországi Stromboli vulkánból gyorsan utat talált magának a tüzes folyam a Földközi-tengerbe.
Egy férfi és egy nő, aki ugyanazokba a dolgokba volt szerelmes: a vulkánokba és egymásba. A világ egyik legkülönösebb házaspárjáról, két vakmerő, félelmet nem ismerő és a tudományban is úttörő vulkanológusról készült csodaszép dokumentumfilm.
A Bath-i Egyetem adatai szerint a vulkánkitörés miatt keletkezett hullámok kilencszer nagyobbak voltak, mint azok, amik a 2011-es fukusimai cunaminál jöttek létre.
Nem, mi sem tudjuk kimondani a nevét, de ön is nézheti élőben az egész kitörést.
A gép eredetileg Tokióba tartott volna, de útközben jelezték, hogy ott nem tud leszállni egy vulkánkitörés következményei miatt. Az óceán felett kellett visszafordulnia.
A Hold Földhöz közelebbi, és tőlünk távolabbi oldalának felszíne között nagyon nagy a különbség. A miértre már eddig is született néhány magyarázat, most azonban egy egészen új elképzeléssel álltak elő a tudósok.
Öt hét leforgása alatt sikerült kicserélni azt a tenger alatti adatkábelt, ami összekapcsolja Tongát a világgal. Ezzel azonban még nem állt helyre teljesen az internetkapcsolat.
A NASA azért tudta tanulmányozni a füstfelhőt, mert két meteorológiai műhold is közelben volt a vulkánkitörés idején.
Tilly 73 nap alatt mintegy 3000 kilométert úszott, ami még a szakembereket is meglepte.
Kétmillió tonna levegőbe kerülő kénsav, három teljes állam lerombolása, majd arra négy méter magas láva- és hamuréteg borítása – néhány példa a Yellowstone-i szupervulkán kitörésének lehetséges következményei közül, amelyet a Yellowstone-i szupervulkán című dokumentumsorozat alkotói feszegetnek.
Károkról, illetve áldozatokról egyelőre nem tudni.
Hatezer hordónyi nyersolaj ömlött a Csendes-óceánba a tongai vulkánkitörés miatt Peru partjainál, ahol a szakemberek napok óta az idővel versenyt futva igyekeznek elvégezni a kármentesítést.
A NASA kutatói úgy vélik, hogy a Tonga-szigeteken történt kitörés egy eddig ismeretlen típusú lehet, ezért másfajta besorolást kellene neki adni. Ezt a kitörés által felszabadított energia indokolja.
A tongai vulkánkitörés most nem okoz klímaváltozást, de csak idő kérdése, hogy mikor lesz olyan kitörés, ami után szembe kell néznünk az éghajlat megváltozásával. Az elmúlt kétezer évben ötven hasonló esemény történt, a múlt században négy, a 21. században még várat magára egy ilyen katasztrófa.
Mindent hamu borít, a helyiek vízért és heves esőért imádkoznak, és a vulkánikitörés a tízezer kilométerre található Peruban is éreztette a hatását. Egy tongai túlélő pedig csodával határos módon élte túl a katasztrófát, 24 órán át úszott vissza az otthonához.
A szakértők becslései szerint a Tonga-szigeteknél történt természeti pusztítás azzal egyenértékű, amit 10 megatonnányi TNT felrobbantása eredményezne.
A szombati vulkánkitörés és szökőár után csak mostanra sikerült lehetővé tenni, hogy repülőgépek szálljanak le a segéllyel.