Uniós mentőcsomagra szorulnak az írek is
Rendkívüli tárgyalásokat frolytat az Európai Unió, az IMF és a dublini kormány az ír bankválság megoldásáról.
Rendkívüli tárgyalásokat frolytat az Európai Unió, az IMF és a dublini kormány az ír bankválság megoldásáról.
Londoni elemzők szerint ha az ír járvány átterjed valamelyik nagyobb euróövezeti tagállamra, főleg Spanyolországra, a válság kezelhetetlenné válhat.
Meg kell állítani az "ír járványt", mert ha átterjed valamelyik nagyobb euróövezeti tagállamra, főleg Spanyolországra, a válság kezelhetetlenné válhat - vélekedtek londoni pénzügyi elemzők az euróövezeti pénzügyminiszterek kedd este kezdődő brüsszeli tanácskozása elé időzített helyzetértékeléseikben.
„Szarban vagyunk. … Szerintem minden rendben van, felfújja a külföld a bajokat. … Börtönbe a bankárokkal, az ingatlanfejlesztőkkel”… - válaszolják a telefonban Zentai Péternek véletlenszerűen kiválasztott ír polgárok azzal kapcsolatban, hogy országuk miniszterelnöke szerint Írországnak mégiscsak szüksége lenne egy 15 milliárd eurónyi európai gyorssegélyre.
Londoni elemzők hétfői helyzetértékeléseikben már az Írországnak nyújtandó pénzügyi segítség várható formáit és méretét taglalták.
Egyre több mértékadó hírforrás számol be arról, hogy Írország pénzügyi segítséget kérhet az Európai Uniótól. A hétvégén egyebek mellett a brit BBC, a német Welt am Sonntag és a The Irish Times című vezető ír napilap is azt jelentette, hogy Dublin pénzügyi támogatásról tárgyal Brüsszellel.
Az euró 1,3672 dolláron állt röviddel 12 óra után. Az ír pénzügyminisztérium szóvivője pénteken azt mondta, hogy teljesen légből kapott a 80 milliárd eurónyi mentőövvel kapcsolatos híresztelés.
Noha csütörtökön José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke még nem erősítette meg, hogy az EU mentőövet dobna a súlyos gazdasági problémákkal küzdő Írországnak, a kérdés a G20-ak szöuli csúcstalálkozóján is elterelheti a gazdaságilag legerősebb országok veeztőinek figyelmét. Öt tagállam bejelentette, készek pénzügyi mentőövet dobni Írországnak.
Az ír gazdaság kilátásaival kapcsolatos egyre nagyobb befektetői bizonytalanságot jól jelzi az ország kötvényhozam-alakulása is.
A Reuters által megkérdezett szakértők kétharmada úgy véli, Írország nemzetközi mentőövet kérhet 2011 vége előtt.
Védekezni kényszerült az ír pénzügyminiszter egy „magas, szemüveges magyar” miatt, aki az ellenzék szerint az EU képviseletében dolgozik a tárcánál – írják ír lapok, amelyek szerint Brian Lenihan azért kényszerült magyarázkodásra, mert egyes híresztelések szerint az EU szigorítja az ír költségvetési hiány csökkentésére vonatkozó intézkedések ellenőrzését, és ebben részt vehet az ismeretlen magyar férfi is.
Egy ír közgazdász szerint hiábavaló az államháztartási kiadások drasztikus lefaragása.
Harminchárom partra vetődött gömbölyűfejű delfin pusztult el Írország partjainál.
Hatmilliárd eurót tervez lefaragni államháztartási hiányából jövőre Írország - jelentette be Brian Lenihan ír pénzügyminiszter csütörtökön. Az ír történelem legkeményebb költségvetésében 4,5 milliárd eurót kiadáscsökkentés révén, 1,5 milliárd eurót különadók kivetésével készülnek előteremteni.
Visszaminősítette Írország hosszú futamú adósságkockázati besorolását szerdán a Fitch Ratings, az ír bankrendszer újratőkésítésének váratlanul magas költségeire hivatkozva.
Leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Írország egyébként továbbra is magasan elsőrendű, "Aa2" szintű államkötvény-besorolását kedden a Moody's Investors Service, a minap bejelentett banki újratőkésítési költségekre hivatkozva.
Betonkeverő teherautó hajtott neki az ír parlament kapujának szerdán. A jármű vezetője a jelek szerint az ír bankrendszer - különösen az Anglo Irish Bank - közpénzekből történő újratőkésítése ellen akart tiltakozni ezzel a módszerrel.
Rekordra emelkedett a keddi londoni kereskedésben az euróövezeti tag Írország államadósság-törlesztési leállásának kockázatára köthető határidős piaci biztosítási ügyletek (credit default swaps, CDS) árazása, elsősorban az ír bankrendszer újratőkésítésének költségei okozta befektetői aggodalmak hatására.
Írország nem okoz újabb európai adósságválságot, ugyanis az ír hatóságok "minden szükséges intézkedést megtesznek" − mondta Jose Vinals a Nemzetközi Valutaalap képviselője egy chicagói konferencián.
Fiatalkorú kocsmázókat vet be az ír rendőrség annak ellenőrzésére, hogy a kocsmárosok megtagadják-e a kiszolgálást az ifjaktól.