Az állampapírok reklámozására kötelezi a bankokat a kormány
A kormány szerint az intézkedés „pénzügyi edukációs figyelemfelhívás”, és „a pénzügyi tudatosság fejlesztését” szolgálja.
A kormány szerint az intézkedés „pénzügyi edukációs figyelemfelhívás”, és „a pénzügyi tudatosság fejlesztését” szolgálja.
Új, hosszú futamidejű inflációkövető állampapír lesz megvásárolható március 27-től, ezzel együtt a jelenleg elérhető prémium állampapír értékesítése befejeződik. A Bankmonitor.hu szakértői megvizsgálták a két állampapír közötti különbségeket.
Alig egy hét alatt több mint 330 milliárd forintnyi fogyott el az inflációt követő hozamú Prémium Magyar Állampapírból (PMÁP). Már csaknem 4600 milliárd forint van ebben a befektetésben, amely egyértelműen az új szuperállampapírrá vált – írja a Bank360.hu.
Indul az akár 16 százalékos kamatot fizető új Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) jegyzése. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) két új lakossági sorozatot bocsát ki 500–500 milliárd forint értékben, ezeket január 19-től lehet jegyezni – írja a Bank360.hu.
A 14,5 százalékos 2022-es átlagos infláció miatt az inflációt követő kamatozású magyar állampapírok busás kamatot fizetnek majd az idén, sőt jövőre is. A Prémium Magyar Állampapírok akár 16,2, a Babakötvény pedig 17,5 kamatozik a kamatforduló után – írja a Bank360.hu.
A jelenlegi piaci helyzet sokak számára tűnhet bizonytalannak. A szakértők szerint azonban a befektetések területe egyáltalán nem megfejthetetlen, csak ismerni kell azt. Legyen szó privátbanki ügyfelekről, akik a nagyobb megtakarításaikat fektetnék be a lehető legjobban, vagy azokról, akik csak a pénzügyi ismereteiket bővítenék, fontos, hogy a megfelelő tanácsadókra bízzuk magunkat. Az ezzel kapcsolatos kérdésekről Pleschinger Gyula Márkkal, az MKB Private Banking igazgatójával beszélgettünk.
Ismét hozzányúlnak a rövidebb lejáratú állampapírok kamatához, hogy vonzóbbá tegyék a kisbefektetőknek. A jövő héttől már 9 és 9,5 százalékos hozammal lehet ezeket megvásárolni.
Sorban állnak az emberek, hogy a 20 százalékos infláció idején 10 százaléknál valamivel jobb kamatú állampapírt vegyenek, miközben van olyan befektetés is, amire szó nélkül megadja az állam a 20 százalékos hozamot is. Elég magas összeghatárig ilyen a nyugdíjpénztári, nyugdíjbiztosítási és egészségpénztári befizetés, aminél még ilyenkor sem késő belehúzni az éves adójóváírás kihasználásáért.
Az elszálló infláció miatt kétszámjegyű hozamot kell ígérnie annak, aki a befektetők pénzére hajt. Az állampapírok jelenleg a 3-6 éves konstrukcióiknál kínálnak ilyet induláskor, rövidebb lekötésekre banki betétnél is találni már 12 százalékos kamatajánlatot. Most pedig egy biztosító rukkolt elő öt év alatt 50 százalékos hozamot garantáló lehetőséggel – írja a Bank360.hu.
Az állampapírral elérhető hozam jelenleg jócskán meghaladhatja egy hitel kamatköltségét, ami miatt okos pénzügyi tervezéssel akár hitelből is be lehet fektetni. Egy ilyen pénzügyi manőver azonban rendszerint kockázatos, jócskán lehetnek benne spekulatív elemek. Ott van például annak a kockázata, hogy a hitelt nem tudjuk rendben törleszteni, emiatt pedig az egész konstrukció borul. A Bankmonitor szakértői szerint azonban ez a kockázat kiiktatható, ugyanis az állampapír hozama fedezheti a hitel havi költségeit, így a rendszer „önfenntartó” lehet. Természetesen a sikerhez elengedhetetlen a pénzügyi fegyelem, akiből ez teljességgel hiányzik, az inkább ne is vágjon bele a dologba.
Villámgyorsan kimerült a szeptember végén meghirdetett hat évre szóló Prémium Magyar Állampapír keretösszege, így azt az Államadósságkezelő lezárta és helyette ugyanazokkal a paraméterekkel indított egy új konstrukciót.
Közzétette az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) az új Bónusz Magyar Állampapír, illetve a megújított Prémium Magyar Állampapír feltételeit – mindkettőnél 11 százalék felett van az induló kamat, amivel az állam jelentősen rálicitált az eddigi kínálatra.
Ettől a héttől már megvásárolhatók azok az állampapírok, amelyekkel legalább 7 százalékos éves kamattal próbálják a kisbefektetőket továbbra is rábírni a költségvetés finanszírozására. Néhány nap múlva az is kiderül, hogy az újraéledő Bónusz állampapír hozama mennyivel lesz a beígért 11 százalék fölött.
Közzétették, mekkora kamattal csábítják a befektetőket állampapír-vásárlásra a szárnyaló infláció idején. Jön a 3 éves Bónusz 11 százalék feletti induló kamattal. Az állam az OTP betétakciójára is válaszolt a kamatemelésével.
Már szeptemberben két számjegyű kamatot kínáló állampapírt hoznak forgalomba, és más állampapírok hozamát is megemelik. Erre azért van égető szüksége a költségvetésnek, mert az inflációkövető Prémiumon kívül a többi lakossági állampapírnál már bankbetétekre is kínálnak magasabb kamatot.
Az OTP mellett a Magyar Bankholdingnak, az Unicreditnek és a K&H Banknak lehet még ezer milliárd forint feletti állampapír-állománya.