Fotó: James Cameron visszatért a Mariana-árokból
James Cameron, a Deepsea Challenger különleges mini-tengeralattjáró fedélzetén, miután visszatért a 10 ezer 898 méteres mélységből.
James Cameron, a Deepsea Challenger különleges mini-tengeralattjáró fedélzetén, miután visszatért a 10 ezer 898 méteres mélységből.
Évi csaknem kétezer milliárd dollárban lesz mérhető becslések szerint az a kár, amelyet az üvegházhatású gázok kibocsátása okoz a század végére a világ óceánjaiban - derült ki egy svéd tanulmányból.
A földtörténet elmúlt háromszázmillió évét tekintve soha nem látott ütemben savasodhatnak az óceánok a jövőben, mert a légkörben magas a szén-dioxid koncentrációja. Az aggasztó természeti jelenségnek megjósolhatatlan következményei lehetnek a tengeri élővilágra nézve - figyelmeztetnek a kutatók.
Az üstökösöknek köszönhetjük a Föld óceánjait - állítják a németországi Max Planck Intézet asztrofizikusai, akik vizsgálataikról a Nature online kiadásában számoltak be.
Az óceánok felszínének sótartalmát vizsgáló műholdat bocsát föl júniusban az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA, hogy azzal is tanulmányozza az éghajlatváltozás összefüggéseit.
Megfigyelő készülékekkel felszerelt oroszlánfókák és víz alatti siklóhajók segítségével igyekeznek kideríteni a kutatók az óceánok éghajlat-szabályozó rendszerének és a klímaváltozásra gyakorolt hatásának titkát.
Az ipari forradalom óta zajló rendkívül gyors ütemű tengersavasodás összemérhető azokkal a folyamatokkal, amelyek a földtörténet során tömeges kihalási hullámokhoz vezettek - hívta fel a figyelmet Hans-Otto Pörtner állatfiziológus, az Alfred-Wegener Sark- és Tengerkutatási Intézet munkatársa.