Felfedezték Horvátország első barlangrajzait
Az őskőkorszakból származó, 30 ezer éves barlangrajzokra bukkantak régészek az Isztriai félszigeten, a Limi-csatorna fjordszerű öblének egyik oldalán található Romuald-barlangban.
Az őskőkorszakból származó, 30 ezer éves barlangrajzokra bukkantak régészek az Isztriai félszigeten, a Limi-csatorna fjordszerű öblének egyik oldalán található Romuald-barlangban.
Nagyszabású őskori ünnepi rituálék bizonyítékait találták meg a nagy-britanniai Stonehenge-nél, melyek alapján ott lehetett a szigetek legkorábbi tömeges ünnepeinek központja.
Lázban tartják a régészeket a Nyugat-Indiában talált sziklarajzok. A több mint tízezer éves képek jelenthetik a kapcsolatot egy korábban ismeretlen civilizáció felé.
Borostyánkőbe zárt, a tojásból valószínűleg éppen kikelt kígyó maradványait fedezték fel Mianmar területén, a kis hüllő 99 millió évvel ezelőtt, a kréta korszakban, a dinoszauruszok korában élhetett.
Nagyon úgy tűnik, hogy elődeink már 4000 évvel a mezőgazdasági termelés nyitánya előtt készítettek kenyeret.
Szörnyű őskori mészárlás nyomait találták meg Frankfurt közelében. Az áldozatok főként férfiak és 12-13 éves gyerekek, nő csak kettő volt közülük. Az embereket valószínűleg megkínozták, agyonütötték, majd gödörbe vetették.
A legrégebbi bizonyítottan rákos beteg földi maradványait tárta fel Szibériában, a Bajkál-tó környékén egy nemzetközi kutatócsoport. A leletről a PLOS ONE tudományos folyóiratban közölnek tanulmányt az amerikai, kanadai és orosz kutatók.
Kb. 12 800 évvel ezelőtt hirtelen eljegesedett az északi félteke, kihalt a masztodon és a kardfogú tigris, és ősi emberi kultúrák tűntek el. A tudósok most találtak egy magyarázatot a jelenségre.
Tizenkét év szünet után ismét megnyitják a látogatók előtt a világhírű őskori sziklafestményeket rejtő észak-spanyolországi Altamira-barlangot.
Egy új tanulmány szerint a neandervölgyi ember utolsó, Spanyolországban fennmaradt csoportjai jóval korábban halhattak ki, mint azt eddig gondolták a szakemberek.
Egy most felfedezett őskőkori elefántcsontműhely enged bepillantást a 35 ezer évvel ezelőtt élt ember életébe.
Kiemelten védetté nyilvánították a lovasi őskori vörösfestékbányát, a védettség tényét bejegyezték az ingatlan-nyilvántartásba - tájékoztatott Kovácsné Kasza Katalin történész-kutató hétfőn.
Két őskori rágcsáló fosszíliáit fedezték fel amerikai paleontológusok a Chilei Andokban, a 32,5 millió éves leletekről az Amerikai Természettudományi Múzeum kiadványában, az American Museum Novitatesben jelent meg tanulmány.
Őskori "autóstoppos" atkát fedeztek fel egy ötvenmillió éves Balti-tengeri borostyán CT-vizsgálata során brit és német kutatók, akik a Királyi Társaság Biology Letters című folyóiratában tették közzé tanulmányukat.
Több száz borostyánba zárt őskori rovart fedeztek fel Peru északi részén, az Ecuadorral határos hegyvidéki dzsungelben.
A kora kőkori asszonyok találmánya, a babahordozó "kenguruk" meghonosodása játszott főszerepet az emberi evolúcióban, hozzájárulva az agy térfogatának növeléséhez - állítja egy brit őskoros régész.
Őskori mozit sejtenek a barlangrajzok hátterében osztrák, angol és német filmesek és régészek.
Hatezer éves színes barlang festményekre és ujjnyomatokra bukkantak a régészek az észak-kínai Belső-Mongóliában - adta hírül az autonóm terület kulturális hivatala csütörtökön.
Születése után azonnal menekülnie kellett a világ legkisebb dinoszauruszának, írja a New Scientist. Az apró állat lábnyomaira Dél-Koreában bukkantak 2008-ban.
Afrikai vadászok már a kőkorszakban, hetvenezer éve is állítottak elő kétkomponensű ragasztót, hogy azzal pattintott köveket rögzítsenek nyelekhez.