szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Lázban tartják a régészeket a Nyugat-Indiában talált sziklarajzok. A több mint tízezer éves képek jelenthetik a kapcsolatot egy korábban ismeretlen civilizáció felé.

Ezrével fedezték fel a kövekbe vájt sziklarajzokat India Maharashtra államában, Konkan régióban. A legtöbb képet lapos hegytetőkön vésték a sziklába, és több ezer évig érintetlenek maradtak. A zömük több réteg föld és sár alatt volt, de néhány a szabad ég alatt maradt – és a helyiek valószínűleg szentként tisztelték.

A sziklarajzok változatossága megdöbbentette a szakértőket: négylábú és víziállatok, madarak, emberi alakok és geometrikus formák is találhatóak közöttük.

A sziklarajzok jellege, más hasonló rajzokkal összevetve a világon, arra enged következtetni, hogy a történelem előtti időkből származnak és valószínűleg a legöregebbek közé tartoznak, amiket valaha találtak: jelenleg i.e. 10000 körülre saccolják a keletkezésüket.

A képeket Sudhir Risbood és Manoj Marathe találta meg, akik tudatosan kutatni kezdtek a környéken, miután megfigyeltek néhány rajzot a közelben. Sokra helyi templomokban bukkantak rá, illetve a helyi folklór részévé váltak.

Több ezer kilométert gyalogoltunk. Az emberek fényképeket küldtek nekünk, megkértük a diákokat, hogy kérdezzék meg a nagyszüleiket és a falubeli öregeket, hogy tudnak-e még ilyen képekről. Nagyon sok értékes információhoz jutottunk így

mondta a BBC-nek Sudhir Risbood.

A környéken mintegy 52 falu környékén találtak rajzokat, de csak öt faluban tudtak arról, hogy a képek egyáltalán léteznek.

A sziklarajzok felfedezése mellett Risbood és Marathe a képek dokumentálásában és tanulmányozásában is részt vesz.

A képek tanúsága szerint az alkotók egy olyan vadászó-gyűjtögető közösséghez tartoztak, ami nem ismerte a földművelést.

Egyetlen képen sincs földművelő tevékenység, viszont az állatokat nagy részletességgel ábrázolták. Ezek az emberek tehát jól ismerték az állatokat, a tengeri élőlényeket is beleértve ami arra utal, hogy vadásztak, hogy élelemhez jussanak.

Dr. Shrikant Pradhan, a pune-i Deccan Collage történésze szerint a sziklarajzokat egyértelműen az inspirálta, amit ezek az emberek megfigyeltek maguk körül. A legtöbb sziklarajzon ismerős állatok láthatóak. Vannak rajtuk cápák, bálnák és kétéltűek, például teknősök.

Ami viszont nem egyértelmű, hogy hogyan lehet, hogy néhány sziklarajz orrszarvút és vízilovat is ábrázol, amik nem őshonosak Indiában. Vajon a rajzok készítői Afrikából vándoroltak Indiába? Vagy valamikor régen ezek az állatok Indiában is éltek?

A kormány 240 millió rúpiával (kb. 920 millió forint) támogatja a kutatásokat. A kutatók most azt remélik, hogy a fenti kérdésekre is választ találnak.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!