Faodvakhoz kötődő rovarok közül kerül ki a 2026-os év rovara. Olyan ízeltlábúak a jelöltek, akiknek ilyen helyeken fejlődik ki a lárvájuk, ott táplálkoznak vagy oda húzódnak be pihenni, mint a szavazást kiíró Magyar Rovartani Társaság jelezte mindez azért, mert
Hazánkban egyre fogyatkoznak az idős, odvas fák, így ezzel a három fajjal erre a különleges mikroélőhelyre és fontosságára szeretnénk felhívni a figyelmet.
A három jelölt
- Remetebogár – Egy nagyon ritka rovarfaj, amelynek pajorszerű lárvái a nagy odvas fák korhadt faanyagán fejlődnek, a kifejlett példányok már az erjedő édes folyadékokat keresik. Sárgabarack illatuk van.
- Párducfoltos hangyaleső – Dekoratív megjelenésű rovar, gyengén repül, de dús a testszőrzete. Faodvakba petéz, a lárvák is ragadozók.
- Gyászbagoly – A legnagyobb szárnyfelületű hazai bagolylepke fajta. Kedveli a párás, sötét zugokat, így a faodvakat, társaival összebújva alszik. A cukros leveket kedveli.