Nagy Gábor: Éhe a földnek, mérge a zöldnek
Bemutatjuk, miről olvashat az e heti HVG-ben.
A magyar miniszterelnök nem tud eleget tenni Brüsszel jogállami kívánalmainak, mert azzal saját hatalmának alapjait veszélyeztetné, azonban szüksége lenne az EU-s pénzekre, írja a német lap elemzésének szerzője.
A Prigozsin-féle zendülés ízelítőt nyújtott a várható oroszországi káoszból, mondja a volt német külügyminiszter a Project Syndicate-en.
Mozgolódik a szélsőjobb az Európai Parlamentben. Zelenszkij ukrán elnök a NATO-csúcsra készül, téma lesz országa csatlakozása. A Financial Times vezércikkben sürgeti, hogy a nyugati hatalmak ítéljék el Netanjahu izraeli kormányfő terjeszkedési törekvéseit. Válogatás a világsajtó írásaiból.
A korábbi elnök újbóli megválasztása egyebek közt azt jelenthetné, hogy az amerikai politika leállítaná Ukrajna támogatását, és levenné a kezét Tajvanról, írja Rahman a Financial Timesban.
Lehet-e bízni Macronban? Berlinben túl sokan túl későn ismerték fel, hogy Varsónak igaza volt az orosz veszély ügyében. A NATO most nem veheti fel Ukrajnát, de az eddigieknél erősebb biztonsági garanciákkal támogathatja az országot. Válogatás a világsajtó írásaiból.
A magyar kormányfő és az orosz elnök közös fényképével illusztrálja a brit lap a cikket, amely arról szól, hogy túl sok európai ország nem hajlandó keményen szembeszállni Moszkvával.
Az n-tv német hírcsatorna riportjában megszólaló volt német szociáldemokrata igazságügyi miniszter szerint az EU túl későn kapott észbe, hogy megvonja a pénzeket a magyar kormánytól.
A nacionalista szélsőjobb előretörhet Európában, de összefogni képtelen lesz. Belarusznak fenyegetést jelent Prigozsinék érkezése. A The Times arról ír, hogy Magyarországon hamarosan újabb 1500 embercsempészt engedhetnek szabadon. Az új magyar igazságügyminiszternek, Tuzson Bencének 90 ezer TikTok-követője van, mégis ismeretlennek számít. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Semmiféle egyesület nem működhet szolidaritás nélkül, az „elvadult pusztai betyárnak" azonban a szolidaritás igencsak távoli fogalom. Az EU-nak ezért szólnia kéne, hogy „arra van a kijárat," még mielőtt az Orbán-rezsim miatt szétszakad, áll a lap publicisztikájában.
Szüleinktől kapjuk a modelljeinket, a felmenőinkkel láthatatlan szálak kötnek össze. A legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban annak eredtünk a nyomába, mennyire determinálja testünket, lelkünket családi és egyéni múltunk, élettörténetünk.
Továbbra is vezető téma a nemzetközi sajtóban az EU-s menekültügyi vita, a magyar és a lengyel kormány fellépése, és annak lehetséges következményei. Több lap is foglalkozik az oroszországi puccskísérlet utáni helyzettel: Putyint nem szabad leírni, de kérdés, hogyan alakulnak a rendszeren belüli erőviszonyok. Az orbáni modell felé közelít Ausztria. Macronnak sürgősen reformokat kell bevezetnie, hogy úrrá legyen a franciaországi helyzeten. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A lap szerzője szerint, amennyiben a két ország kormánya nem kíván részt vállalni a menekültügy rendezésével járó anyagi terhekből, az az súlyos következményekkel fog járni: többek közt tovább csökkenthetik a közösségi támogatásokat.
A Neue Zürcher Zeitungnak nyilatkozó író szerint Európában egyre nagyobb befolyáshoz jut a szélsőjobb, összességében is jobbratolódás zajlik, ezek az erők pedig szétverik a szociális államot, a képzést, az egészségügyet.
Orbán Viktor tovább blokkolja az Ukrajnának szánt uniós pénzügyi támogatás kifizetését és a bevezetni kívánt menekültkvótát is. A lengyel kormányfő vétóval fenyeget, az olasz miniszterelnök viszont kiállt a tervezett uniós menedékegyezmény mellett. Az országok közötti vita egyre élesebb az Európai Parlament döntése előtt. Navalnij Putyin rendszerére, Prigozsin viszont csak a személyére jelenthet veszélyt. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint Varga Judit távozó magyar igazságügyminiszter aligha kap támogatást az uniós országoktól biztosi ambícióihoz, ha vannak ilyenek. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Úgy tűnik, az orosz elnök nem tartja kézben az országot, írja Daalder a Politicóban.
Olaf Scholz német kancellár szerint tisztázni kell, miért nem szóltak az amerikaiak erről. Nincs rendben, hogy a Wagner-vezér szabadlábon van, míg több százan sokkal kevesebbért ülnek börtönben Oroszországban – emlékeztet a Washington Post. A magyar külügyminiszter igen visszafogott volt a szentpétervári Gazdasági Fórumon. A CDU egyik EP képviselője szerint elfogyott körükben a Magyarország iránti lelkesedés. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Virágzik az orosz kereskedelem Örményországgal, Kirgizisztánnal, Üzbegisztánnal és Kazahsztánnal, olyan anyagokat, félvezetőket importál tőlük Moszkva, amelyek nélkülözhetetlenek a háborúhoz. De ide tartozik az urán is.
Prigozsin a legfelső szintű populizmust testesíti meg, üzenete mégis elitellenes. Ezért mondta Putyin, hogy a zendülés hátba döféssel ér fel.