500-szorosára nőhet a Parkinson-kór kialakulásának kockázata egy népszerű vegyi anyag miatt
A triklór-etilénként ismert vegyi anyagot a mai napig használják az iparban, ám egy friss tanulmány szerint ennek egészségkárosító hatása óriási lehet.
A triklór-etilénként ismert vegyi anyagot a mai napig használják az iparban, ám egy friss tanulmány szerint ennek egészségkárosító hatása óriási lehet.
A svájci Berni Egyetem kutatói szerint a PI5P4Kα enzimet célzó kezelések segítségével azok a prosztatarákos betegek is kaphatnak egy esélyt a gyógyulásra, akiknél a hormonterápia nem működik.
Ray Kurzweil szerint a jövőben nanorobotok járnak majd a testünkben, hogy sejtszinten gyógyítsanak bennünket.
A nemzetközi tudományos adatbázisba, a GISAID-ba nemrég több olyan génszekvencia is felkerült, ami azt bizonyítja: Kína nem mondott igazat a koronavírus-járvány kirobbanásával kapcsolatban. Az adatokat el is kezdték törölni, ám addigra felfigyelt rá a nemzetközi tudományos közösség.
CorrectKin névre keresztelték a Szegedi Tudományegyetem kutatói azt archeogenetikai eljárást, amivel akár negyedfokú rokonság is megállapítható két ember földi maradványai alapján.
A brit Surry Egyetem kutatói szerint 4 gramm sztívia 1000 gramm cukrot képes kiváltani, miközben nem kell a cukorhoz kapcsolódó egészségügyi kockázatok miatt aggódnunk.
A NASA Magellan űrszondájának adatait elemezve kiderült, hogy a Vénusz felszínén nemrég vulkáni aktivitás lehetett, vagyis egy élő bolygóról van szó.
Szabadon engedték az elsőt kettőt azon gepárdok közül, amelyeket India a több mint hetven éve kihalt faj újbóli meghonosítása céljából importált afrikai országokból.
A legtöbben nem lennénk milliárdosok sem.
Neumann János a globális kihívások és az éghajlat változásával kapcsolatban évtizedekkel ezelőtt leírt gondolatai 2023-ban aktuálisabbak, mint valaha – ezzel indokolja a Neumann Társaság, hogy a számítógépek működési elveit kidolgozó tudós életútját új megközelítésből feldolgozó életrajzi kötetet jelentet meg a Neumann 120 emlékév tiszteletére.
Több szempontból is különleges a Kaliforniai Egyetem ARTEMIS nevű robotja, mely sok egyéb képessége mellett akkor is meg tudja őrizni az egyensúlyát, ha erősen lökdösik – de technológiai szempontból is érdekes.
Egy nemrég megjelent brit kutatási eredmény szerint aki mediterrán diétát tart, annak kisebb az esélye a demencia kialakulására.
A Saildrone nevű cég önvezető hajója, az SD 1200 egy 45 ezer négyzetkilométeres területet fésült át, amikor felfedezett egy hegyet Kalifornia partjaitól nem messze.
A mesterséges intelligencia a Torontói Egyetem és egy biotechnológiai cég együttműködésében fejlesztett ki egy új gyógyszert, ami lehet, hogy kezelni tud majd egy agresszív ráktípust.
Különleges leletekre bukkantak régészek az angliai Garforth-ban – egy 1600 évvel ezelőttre datálható, rejtett temetkezési helyen egy magas rangú római nő csontmaradványai mellett 60 másik csontvázat is találtak.
Március 14-e a nemzetközi pí-nap (π-nap), amely a matematika leghíresebb számának, a pí-nek az ünnepe. Egy magyar matematikai egyesület is megünnepli ezt a jeles napot, nem is akárhogyan.
Hosszú távú kutatási eredmények szerint a lokalizált prosztatarákkal diagnosztizált férfiaknak nincs feltétlenül azonnal szüksége sugárterápiás vagy műtéti kezelésre, a betegséget a legtöbb esetben elegendő kontrollvizsgálatokkal nyomon követni.
Az eddigi megoldásoknál háromszor is hatékonyabb lehet egy új, szén-dioxid-elnyelő eljárás, mely egy olyan anyaggá alakítaná az üvegházhatású gázt, amit mindenki ismer, aki járatos a konyhában: szódabikarbónává.
Egy nemzetközi kutatócsapatnak sikerült a muslicalárva agyában található 3016 idegsejt mintegy 548 ezer kapcsolatát feltérképezni. Ezzel ez lett a legrészletesebb agyi térkép, amit eddig elkészített a tudomány.
Sam Altman, az OpenAI vezére teljesen leürítette a bankszámláit, hogy két ígéretes vállalatba fektessen be. Az egyik korlátlan energiát ígér, a másik +10 évet az emberi élethez.