HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

A legtöbben nem lennénk milliárdosok sem.

A telhetetlenség nem általános emberi motiváció – állítják brit kutatók, azaz nem igaz, hogy mindenki folyton többet és többet akar.

A Bathi és az Exeteri Egyetem nevéhez fűződő kutatásban ennek a közgazdaságtanban elterjedt, a bolygó szempontjából fenyegető hiedelemnek eredtek a nyomába.

Hiszen a korlátlanul gyarapított vagyon és a gazdasági haszon komoly ökológiai költségekkel jár az erőforrások felélése és a környezetszennyezés által.

A Nature Sustainability című lap oldalain nemrégiben publikált kutatás hat kontinens 33 országát érintve, közel nyolcezer ember részvételével zajlott, és azt vizsgálta, hogy az emberek mennyi pénz megszerzésével érzik beteljesíthetőnek az ideális életüket.

Az érintett országok 86 százalékában a legtöbben úgy vélekedtek, hogy 10 millió dollárral vagy kevesebbel ezt elérhetőnek érzik, míg egyes országokban már egymillió dollár is elegendőnek tűnt.

A számok érzékletesebbek, ha végiggondoljuk: a világ leggazdagabb emberének, Elon Musknak 187,1 milliárd dolláros vagyona több mint kétszázezer ember számára biztosítaná az abszolút áloméletet.

Valamennyi országban találtak példát korlátlan anyagi igényekre, ám ezek az emberek mindenhol kisebbségben vannak.

Ők jellemzően fiatalabb városlakók, akik értékrendjében a siker, a hatalom és a függetlenség előkelő helyen áll.

A kutatók kiemelték, hogy a korlátlan igények ábrázolása alapvető emberi motívumként olyan társadalmi nyomást kelt, ami szükségtelen felhalmozást, túlvásárlást gerjeszt.

Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben az élet értelmével foglalkozunk.

Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!