szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ray Kurzweil szerint a jövőben nanorobotok járnak majd a testünkben, hogy sejtszinten gyógyítsanak bennünket.

„2030-ra az ember eléri a halhatatlanságot.” Az idézet nem egy tudományos-fantasztikus műből származik, hanem az amerikai jövőkutató és feltaláló, Ray Kurzweilhez köthető. A szakember szerint a genetika, a robotika és a nanotechnológia terén mind tanúi lehetünk a technológia fejlődésének, így hamarosan nanorobotok dolgozhatnak majd az ereinkben.

Ahogy az Interesting Engineering is írja, ezek egy 50-100 nanométer nagyságú eszközök, amelyek orvosi feladatokat láthatnak majd el a jövőben. A kutatók jelenleg például speciális szállítóeszközként használják őket.

Kurzweil szerint az orvostudomány jövőjét egyértelműen a nanorobotok jelentik. Úgy véli, ezek képesek lesznek sejtszinten gyógyítani a testünket, így immunisak leszünk a betegségekre és az öregedésre – ezzel együtt pedig a halandóságnak is búcsút inthetünk. Emellett szerinte az emberek digitális formában is tovább tudnak majd létezni, így pedig valóban halhatatlanná válhatnak.

Hogyan élhetünk 150-200 évig? Több ötlete is van a tudománynak

Már a milliárdosok is felfigyeltek rá - talán tényleg lehet benne valami? Mintha egyre kevésbé tűnne lehetetlennek az emberi élet meghosszabbítása, a sejtek visszafiatalítása.

A tudós korábban úgy nyilatkozott, hogy az ember több ezer éve nem tesz mást, mint növeli az élettartamát. 1000 évvel ezelőtt még 19 éves korukig éltek, az 1800-as években pedig 37 éves volt az átlag életkor. Emiatt úgy véli, a technológia gyors fejlődésének köszönhetően 2030-ra már több évvel élhetünk tovább, mint amennyi még normál esetben megadatna.

Kurzweil jóslatai közül korábban több is valósággá vált már. Az 1990-es évek elején azt mondta, hogy 2000-re az embert legyőzheti sakkban a számítógép, de azt is előre látta, hogy az internet növekedésével áttérünk majd a vezeték nélküli technológiára.

A leghíresebb jóslata mind közül az, hogy az ember 2045-re elérheti a szingularitást. Ez az a pillanat, amikor a mesterséges intelligencia egyenlő lesz az emberi intelligenciával, vagy meg is haladja azt.

Az új vallás neve: technológia

Az ingyensör kérdését nem, az örök életét viszont feszegeti Ray Kurzweil korszakalkotónak tekinthető 2005-ös munkája. A szingularitás küszöbén című könyv most jelent meg magyar nyelven. A bevezető ellenére nem ezoterikus elméletekre épít, hanem a tudomány és a technológia alapjain áll. Elolvastuk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!