szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabadon engedték az elsőt kettőt azon gepárdok közül, amelyeket India a több mint hetven éve kihalt faj újbóli meghonosítása céljából importált afrikai országokból.

Az Obaan nevű hím és az Asha nevű nőstény kihelyezését a vadonba Bhupender Yadav környezetvédelmi miniszter jelentette be Twitteren a hétvégén, hozzátéve, hogy a két gepárd remekül érzi magát.

Az elsőként szabadjára engedett gepárdok tavaly szeptemberben érkeztek Namíbiából hat másik társukkal együtt, és eddig a Kuno Nemzeti Parkban voltak karanténban, gyakorolva az alkalmazkodást a helyi körülményekhez. Adóvevős nyakörvet helyeztek rájuk, hogy nyomon követhessék mozgásukat.

A múlt hónapban további 12 gepárd érkezett Dél-Afrikából Indiába, ahol arra számítanak, hogy a faj szaporodásnak indul, és 10 év múlva már akár 100 egyed is élhet belőlük.

Az Afrika déli részén élő gepárdok genetikailag némileg különböznek az ázsiai gepárdtól, amely már csaknem teljesen kihalt – csak néhány egyed él Iránban –, ugyanakkor az egyetlen lehetőséget kínálják Indiának az újrahonosításra.

A gepárdok betelepítése Narendra Modi indiai miniszterelnök presztízsprojektje. Hivatalos adatok szerint a világon ez az első eset, hogy egyik kontinensről a másikra telepítenek át gepárdokat. A projektre öt év alatt 11,1 millió dollárt költenek, ebből kártalanítják például a gazdákat, akiknek jószágát a gepárdok esetleg elragadják.

Hamarosan végleg kihalhat az ázsiai gepárd, elpusztult az egyik utolsó példány

Iránban, mindössze 10 hónaposan hunyt el egy Piruz nevű ázsiaigepárd-kölyök, még közelebb sodorva a fajt a kihaláshoz. Mindössze tucatnyi példány élhet már csak belőle a vadonban.

Noha a gepárd akár 120 kilométeres óránkénti sebességre is képes, a leggyengébbnek számít a nagymacskák között, és a nála erősebb ragadozók (oroszlánok, párducok) által ritkán lakott, tágas térségekre van szüksége a fennmaradáshoz, hogy neki is jusson elegendő élelem.

A gepárd az egyetlen nagyobb emlős, amely kihalt Indiában az ország 75 évvel ezelőtti függetlenné válása óta. Az Indiában élő utolsó ázsiai gepárdot 1947-ben ejtette el egy indiai herceg, a fajt 1952-ben teljesen kiirtottnak nyilvánították Indiában.

A gepárdot, az egyik legősibb nagymacskafajt kihalás fenyegeti. Becslések szerint már csak körülbelül 7000 példány él belőlük, legnagyobb részük Afrikában.

Amikor 2020-ban döntöttek a gepárdok Indiába visszaköltöztetéséről, nem minden tudós örült: a szakemberek egy része attól tart, hogy az újrahonosítására tett erőfeszítések más veszélyeztetett állatok védelmétől vonnak el erőforrásokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!