35 új baktériumfajt találtak, hét az emberre is veszélyes
A Bázeli Egyetemi Kórház kutatói egy évtizede gyűjtik a betegek mintáit, hogy azokat megvizsgálva új baktériumok után kutassanak. A munkájuk igen eredményes.
A Bázeli Egyetemi Kórház kutatói egy évtizede gyűjtik a betegek mintáit, hogy azokat megvizsgálva új baktériumok után kutassanak. A munkájuk igen eredményes.
Másfél tucat húskészítményt vizsgáltak, és nem volt olyan, amelyben ne lett volna mikroműanyag. Még a húst helyettesítő vegán termékekben is kimutatták a szennyeződést.
Az ELTE Őslénytani Tanszék munkatársai által vezetett nemzetközi kutatócsoport 2019 óta folytat ásatásokat az erdélyi Valiora nevű település közelében. Az azóta feltárt leletegyüttesük számos, a kréta időszak legvégén élt növényevő gerinces állattól származó csontot tartalmaz, melyek tudományos feldolgozása még jelenleg is zajlik.
Az Artemis 2 és 3 ütemtervét is módosította a NASA biztonsági megfontolásokból, mivel még több dolgot is fejleszteni kell az űrhajón.
A béta-sejtekhez hasonló funkciókat kaphatnak egyes, a hasnyálmirigyben lévő sejtek, melyek aztán inzulint is termelhetnek. A megközelítés jelentős előrelépést hozhat a cukorbetegség kezelésében.
Finn kutatók 1981 és 2018 között összesen 22 976 finn ikerpár egészségügyi adatait követték, kiemelt figyelmet fordítva alvási szokásaikra, hogy kiderüljön, milyen hatásai lehetnek annak, ha valaki rendszerint későn fekszik le.
Egy fiatal ózdi apuka tragédiája miatt került be ismét a hírekbe a fertőzés, amely korábban pusztított magyar nőgyógyászaton, és derékba törte már egy sikeres olimpikon karrierjét is. Bár elsőre egzotikusnak hangzik, valójában nagyon is hétköznapi megbetegedésről van szó, amelyhez több körülmény szerencsétlen együttállása szükséges. De ha valaki elkapja, akkor hiába van ellenszere, az orvosoknak nagyon komoly versenyt kell futniuk az idővel.
Amerikai kutatók olyan vírusszerű részecskéket terveztek, amelyekkel hatékonyan sikerült felvenni a küzdelmet a szem genetikai betegségei ellen az egerekben.
Figyeljünk oda a csecsemőkre és a kisgyermekekre, nem csak a sajátunkra.
A Max Planck Csillagászati Intézet tudósai szerint a HD 144432 kódjelű csillag körül olyan bolygóképződés zajlódik le, amilyen valószínűleg a Naprendszerben is végbement.
A Vulcan-rakéta még sikerrel levált, és ezután az egyes rendszerek is rendben elindultak, ám valamilyen anomália ütötte fel a fejét a NASA Peregrine 1-missziójánál. Próbálják megoldani.
Amerikai kutatóknak sikerült megtalálniuk azt az enzimet, melynek jelenléte végül a vizelet sárga színéhez vezet.
Több mint fél évszázaddal az Apollo-17 küldetés után az Amerikai Egyesült Államok újra leszállóegységet indított a Holdra: a Peregrine nevű űrszonda nemcsak a NASA tudományos kísérleti berendezéseit és kisméretű holdjárókat visz magával, de egy magyar időkapszula is helyet kapott a fedélzetén, rajta jelentős magyar tudósok munkásságával és az Aranycsapat történetével.
Amerikai kutatók egyértelmű jelét találták annak, hogy akár egy egyszerű influenzavírus is jelentősen növelheti a neurodegeneratív betegségek kialakulásának kockázatát.
Először a Voyager–2, majd a Cassini és a Hubble is lefotózta a Szaturnusz gyűrűinek furcsa, sötét küllőit. Hogy mitől keletkeznek és tűnnek el, azt azóta csak találgatni tudják a tudósok.
Svájci kutatóknak sikerült olyan hatóanyagot előállítaniuk, amely hatékonyan kényszeríti térdre a tüdőgyulladást és sebfertőzést is okozó multirezisztens baktériumot, az Acinetobacter baumanniit.
Száznegyven éve, 1884. január 6-án halt meg a morvaországi Brnóban Gregor Mendel, a modern örökléstan és genetika úttörője. Főleg borsóval végzett keresztezési kísérleteinek jelentősége elsősorban a jól átgondolt metodikában és azok statisztikai feldolgozásában rejlik. Munkásságát csak évekkel halála után övezte elismerés, ma már az úgynevezett mendeli törvényszerűségek az öröklődéskutatás alapjait képezik.
Szinte hihetetlen, hogy mire képes a természet. Egy, a Szaharától délre elterjedt hangyafaj képes megkülönböztetni az ártatlanabb és a fertőzött sebeket társaiknál, és még saját maguk által készített antibiotikumokat is bevetnek a gyógyulás érdekében.
Különleges leletre bukkantak nemrég a kínai Honan tartomány régészei: egy 4000 éves palota maradványait, valamint egy gabonatárolót tártak fel. A leletek segíthetnek jobban megérteni, milyen volt az élet az ősi Hszia-dinasztia idején.
Összesen hatszor repül az eredetileg tervezettnél jóval közelebb a Naphoz az Osiris-Apex nevű űrszonda, hogy végül eljusson az Apophis aszteroidához.