szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Komoly történelme lehet a Bennu aszteroidának, az elemzések egy ősi óceánvilág nyomaira utalnak a NASA missziója során nyert mintákban.

A NASA – több hónapnyi munka eredményeként – néhány hete tudta felnyitni azt a kapszulát, amelyben az OSIRIS-REx űrszonda által a Bennu aszteroidáról gyűjtött mintákat tartalmazta. A jelek szerint már meg is vannak a mintaelemzés első megállapításai, rögtön egész jelentősek – erről Dante Lauretta, az Arizonai Egyetem bolygókutatója, az OSIRIS-REx küldetés vizsgálatvezetője nyilatkozott a New Scientistnek.

Elmondása szerint ugyanis „egy bolygó építőkövei”, „egy ősi óceánvilág” darabkái lehetnek a talált kőzetek között. Ez ugyanakkor még „igencsak spekulatív”, bár a magas foszfáttartalom miatt erre lehet következtetni. A foszfor ugyanis „az élet építőköve”.

A további mintaelemzések még többet árulhatnak majd el, így biztosan hallunk majd még a Bennu kőzetének titkairól.

Megdöbbentette a tudósokat a Bennu aszteroida felszíne, teljesen más, mint képzelték

Annyira meglepte a Bennu aszteroida a tudósokat a mintavétel után, hogy vissza akartak térni, hogy közelebbről is megvizsgálják.

Az OSIRIS-REx még 2016 szeptemberében indult útnak, és 2018 decemberében érte el a 4,5 milliárd éves Bennu aszteroidát, majd – nagyjából 250 gramm kőzetmintával – 2023 szeptemberében ért vissza a Földre. A kőzeteket rejtő kapszula olyan jól zárt, hogy még a NASA mérnöki gárdájának is komoly, több hónapos fejtörést okozott a felnyitása: a 35-ből ugyanis csak 33 rögzítőelemet tudtak eltávolítani, a maradék kettőhöz egy speciális szerszám kifejlesztésére volt szükség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!