A University College London kutatói egy, az Egyesült Királyságban végzett országos reprezentatív kutatás során arra a megállapításra jutottak, hogy a pénz miatti stressz hosszú távon is hatással vannak az olyan egészségügyi markerekre, amik az immunrendszer, az idegrendszer vagy a hormonrendszer egészségi állapotát mutatják.
A Brain, Behavior and Immunity című tudományos lapban megjelent publikáció szerzői azt vizsgálták, hogy a krónikus stressz különböző típusai hogyan kapcsolódnak az idősebb korosztályok egészségi állapotához. Ehhez 4934 főt vontak be, 50 év felettieket.

The Village Family Service Center
Az ebben a kohorszban az összes stressztényező közül a pénzügyi problémákhoz kapcsolódó stressz jelentette a legnagyobb kockázatot az egyén egészségére.
Vagyis a pénzügyi problémák nagyobb stresszt okoztak a számára, mint bármi más, például a gyásznál is nagyobbat.
A kockázati tényezőket egy vérvizsgálat során állapították meg, ahol négy biomarkerre koncentráltak: figyelték a kortizolt, amely egy stresszre válaszul termelődő hormon, a C-reaktív fehérjét (CRP) és a fibrinogént, amelyek akkor termelődnek, ha az immunrendszernek egy gyulladásra kell reagálnia, valamint az inzulinszerű növekedési faktor-1-et (IGF-1), amely az öregedéshez és a hosszú élettartamhoz kapcsolódó hormon.
Azok, akik általában stresszeltek, 61 százalékkal nagyobb valószínűséggel tartoztak a magas kockázatú kategóriába a vizsgálat utáni négy éves utókövetés során. Azok, akik csak a pénzügyi problémák miatt stresszeltek, négy évvel később közel 60 százalékkal nagyobb valószínűséggel mutattak magas kockázati profilt az egészségi állapotukat illetően.
Miért érzünk gyakran bűntudatot, ha betegek vagyunk, és hogy lehet ezt feloldani? Miként termelhetnek újabb aggodalmakat a divatos diéták és a boldogságtréningek? Hogyan befolyásolja a testképünk az önértékelésünket? Jó ideje velünk van az általános elbizonytalanodás, de a koronavírus-járvány, a klímaválság és a háború fenyegetése miatt különösen felerősödtek a szorongásaink és az egzisztenciális félelmeink.
Minden további stresszfaktor, így például a válás 19 százalékkal növelte az egészségügyi problémák kialakulásának valószínűségét – összegez a Science Alert.
Odessa Hamilton epidemiológus, a kutatás egyik résztvevője szerint a vizsgálatok egyértelműen kimutatták, hogy a pénzügyi stressz jelenti a legnagyobb kockázatot az ember egészségére az összes stresszforrás közül. Ez egyébként logikus, hiszen a pénzhiány olyan további problémákhoz vezethet, mint a lakhatási nehézségek, éhezés, társadalmi kirekesztettség és egyebek.
Nem lepte meg túlságosan a Würzburgi Egyetemi Kórház kutatóit vizsgálatuk eredménye a férfiak és a nők stresszhelyzetkezeléséről a Covid-járvány idején. Amit találtak, az megerősíti a hagyomány alapján kialakult nemi normákat - de immár tudományos igénnyel.
A szakemberek hangsúlyozzák, hogy az eredmény nem jelenti azt, hogy a stressz közvetlenül okoz egészségügyi problémákat, de arra rámutat, hogy jelentős hatással van az öregedő szervezetre, és bizonyos formái nagyobb hatással lehetnek a fizikai állapotunkra, mint mások.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.