Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A világ befolyásos kereskedelmi hatalmai képtelenek voltak megállapodni a mezőgazdasági termények és iparcikkek kereskedelmi liberalizációjának menetéről, vagyis a genfi tárgyalássorozat kudarcba fulladt - jelentették hírügynökségek.
Pascal Lamy szervezete válságba került © AP |
Pascal Lamy, a WTO vezetője által összehívott tárgyalásokon a 25 tagú Európai Unió, Ausztrália, Brazília, India, Japán és az Egyesült Államok képviselői vettek részt. A vezető ipari országok Nyolcak csoportja a múlt heti oroszországi csúcstalálkozójukon még megerősítette elkötelezettségét a tárgyalássorozat sikerre vitelében, ezt azonban a vasárnapi, 14 órás tárgyalásokon nem sikerült konkrét tettekkel alátámasztani. Hétfőn még összejönnek a miniszterek, de már - mint mondták - nem hivatalos tárgyalásokra, azt vitatja meg a 146 tagú Világkereskedelmi Szervezet (WTO), mi legyen a következő lépés.
Ugyan egyet értettek a résztvevők az elvekben, amikről Susan Schwab amerikai kereskedelmi megbízott úgy nyilatkozott, hogy " erőteljes, kiterjedt és kiegyensúlyozott " kereskedelmi fordulóra törekszenek, ám egyetlen vezető kereskedelmi hatalom nem volt hajlandó kompromisszumokra, hogy a holtpontra jutott tárgyalások elindulhassanak.
Ugyan egyes illetékesek az elmúlt napokban derűlátóan nyilatkoztak a kilátásokat illetően, végül is a frontok megmerevedtek: az Egyesült Államok nem volt hajlandó mérsékelni az amerikai farmereknek juttatott támogatásokat, illetve ezt csak abban az esetben tette volna meg, ha az Európai Unió mérsékelte volna a mezőgazdaági termények importvámját, továbbá a fejlődő országcsoport meghatározó tagjai, Brazília és India vállalta volna az ipari termékek kereskedelmi akadályainak lebontását.
A 2001-ben a katari fővárosban, Dohában elindított "dohai kereskedelmi forduló" néven ismert tárgyalássorozat célja az lett volna, hogy a kereskedelmi korlátok valamennyi szektort érintő lebontásával ösztönözzék a globális fellendülést és javítsanak a fejlődő világ exportlehetőségein. A fejlett és a fejlődő országok, illetve az USA és az EU közötti ellentétek miatt azonban mindezt nem lehetett megvalósítani. Az országcsoportok kitartanak álláspontjaik mellett, miközben a résztvevők kifutnak az időből. Legfeljebb 2007 közepéig kellene elfogadható javaslatokat kidolgozni, George W. Bush amerikai elnök ugyanis csak eddig a határidőig fogadtathat el a kongresszussal viszonylag könnyen egy átfogó kereskedelmi megállapodást.
A szakértők emlékeztetnek a kilencvenes évek válságára. Akkor az előző, az uruguay-i forduló néven ismert, 1986-ban beindított tárgyalássorozat futott ki az időből, és azt végül csak 1993-ban tudták befejezni.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Két hete mlg 50 napos határidőt szabott Moszkvának a tűzszünet elérésére.
Hivatalosan közös megegyezéssel távozik Sárváry István, aki 2016-ban állt a cég élére.