szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elfogadhatatlannak tartják a szakmai szervezetek a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) javaslatát az italcsomagolásokra kivetett termékdíjak átalakítására – írta a keddi Világgazdaság.

Az érintett ágazatok cégeit összefogó szervezetek elsősorban azt kifogásolják, hogy az italcsomagolások után kivetett termékdíj befizetésére – saját számításaik szerint – jövőre csaknem 20 milliárd forintot kellene fordítaniuk az idei mintegy hétmilliárdot követően. A zöldtárca jogszabály-koncepciója szerint ugyanakkor a teljes csomagolási termékdíjteher csak minimális mértékben, 10,6 milliárdról 10,8 milliárd forintra emelkedne.

A gazdasági szereplők kétségbe vonják a számítások metodikájának helyességét, s ragaszkodnak a tervezett díjtételek radikális csökkentéséhez, valamint a tervezett új adminisztratív előírások egyszerűsítéséhez – írta a lap, amely felidézi a Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetsége, valamint a Magyar Ásványvíz Szövetség és Terméktanács állásfoglalását is.

A dokumentum szerint a KVM egyrészt a reálisnál optimistább forgatókönyvet vázolt fel a hulladékká vált palackok hasznosítási arányát illetően, másrészt a többször felhasználható palackok preferálása fenntartja a külföldről beszállított termékek hátrányos megkülönböztetését, amelyeknél gyakorlatilag lehetetlen megoldani az újratöltést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Termékdíj: a VPOP büntetni fog

Az év második felétől a Vám és Pénzügyőrség már nemcsak figyelmezteti, hanem bünteti is azokat a környezetvédelmi termékdíj fizetésre kötelezett gazdálkodókat akik nem tesznek eleget ezen kötelezettségüknek.

MTI Itthon

Két hónap múlva döntenek a termékdíjról

A környezetvédelmi termékdíj-rendszert ért újabb európai uniós kritika ügyében Magyarországnak két hónapja van dönteni arról, hogy ezúttal elfogadja-e a brüsszeli álláspontot - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM).

MTI Gazdaság

Uniós figyelmeztetés a termékdíj miatt

Az Italdoboz-gyártók Európai Szövetsége szerint az Európai Bizottság hivatalos figyelmeztető levelet intézett a magyar kormányhoz, mert a termékdíjtörvény legutóbbi módosítása előtt elmulasztotta az úgynevezett notifikációs eljárást, a jogszabály előzetes uniós egyeztetését.

MTI Gazdaság

Sólyom Lászlóhoz fordul az ipar a termékdíjak ügyében

Az alkoholmentes italokat gyártók érdekképviseletei Sólyom László államfőhöz fordulnak, mert szerintük egyre több alkotmányossági aggály merül fel a termékdíj-törvény ügyében. A törvény módosítását a múlt héten szavazta meg az Országgyűlés másodszorra is, miután az első változat elfogadását kifogás érte az unió részéről.

hvg.hu Itthon

Nincs számla - nincs termékdíjbefizetés sem

A számlával való trükközéseknek újabb ösztönzést ad, hogy amelyik cég nem számláz, természetszerűen forgalmazott áruja után környezetvédelmi termékdíjat sem fizet. A visszaélések feltárására a Vám- és Pénzügyőrség lenne hivatott.

MTI Gazdaság

A kormány trükkjét sejtik a termékdíjváltozás mögött

Jogi trükköt sejtenek az ásványvíz- és üdítőipar szereplői a vitatott termékdíj-szabályozás kapcsán, amelyet az érdekképviseleti szervezetek szerint a kormány az Európai Unió várható elmarasztalása ellenére fenn kíván tartani.

hvg.hu Vállalkozás

Társadalmi vita a termékdíjról

Az Európai Bizottság a hazai szabályozást diszkriminatívnak tartja, míg a magyar kormány továbbra is a fogyasztói szokások változtatására ösztönözné a gyártókat, vagyis a visszaváltást, újratöltést támogatja. A tárca májusra ígér társadalmi vitát, s a szakmai szervezetekkel folytatott közös munkája is megszakadt, így egyelőre nem tudni, a kormány milyen módosításokat vinne Brüsszelbe – ahol a legutóbbi határidő márciusig szólt.

MTI Gazdaság

A termékdíj "helyre tette" az import dobozos söröket

Az ACNielsen adatai azt mutatják: a hazai eladásokban január 1., vagyis a termékdíj bevezetése óta nőtt az üveges sörök aránya a dobozoshoz képest, ezzel együtt pedig visszaszorulni látszanak az üzleteket korábban elárasztó olcsó import sörök.