A brit kormány megerősítette, hogy az Egyesült Királyság újra csatlakozik az Erasmus hallgatói csereprogramhoz. A programhoz körülbelül 570 millió fonttal járulnak hozzá a 2027/2028-as tanévre, az Európai Unióval a Brexit után kötött kereskedelmi megállapodáshoz képest 30 százalékos kedvezményt kaptak.
Az Erasmus programban való későbbi részvétel ugyanakkor még megegyezés tárgyát képezi.
Nick Thomas-Symonds EU-kapcsolatokért felelős miniszter a programba való visszatérést „hatalmas győzelemnek” nevezte a fiatalok számára, hiszen, „ez biztosítja mindenki számára a lehetőséget, hogy külföldön tanuljon”.
Az Egyesült Királyság kormánya és az Európai Bizottság közös nyilatkozatot is kiadtak, ebben azt írják, a döntés jelentős lehetőséget kínál az oktatás, a képzés, a sport és az ifjúsági ágazatokban az Egyesült Királyságban és az Európai Unióban élőknek, különösen a fiatalabb nemzedék tagjainak.
A lépés nem előzmény nélküli, a britek 2023-ban a Horizont Európa kutatási együttműködéshez is újra csatlakoztak. Egyébként mind az Erasmus, mint pedig a Horizont helyett saját programokat is indítottak korábban.
A döntés ugyanakkor 21 magyar egyetem hallgatóit és kutatóit nem érinti. Az Európai Unió Tanácsa 2022-ben határozott úgy, hogy kizárja a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat (kekvákat) és az ilyen fenntartású intézményeket, köztük egyetemeket minden új uniós kötelezettségvállalásból. Bár a magyar kormány folyamatosan próbálkozik, azóta sem sikerült elfogadható megoldással előrukkolniuk, hogy feloldják a tiltást.
Hat magyar modellváltott egyetem beperelte a döntés miatt az Európai Unió Tanácsát, az ügyben ítélet jövőre várható.