szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az árvíz elleni védekezésre minden szükséges eszköz, gép, ember és pénz rendelkezésre áll, mondta egy televíziós műsorban kedden három miniszter is. Közben súlyos helyzet alakult ki keddre virradóra a szentendrei gáton, ahol egy nehezen lefojtható buzgár ad munkát az itt dolgozó 100 katonának és 100 önkéntesnek.

Árvíz a Szentendrei szigeten
© hvg.hu
Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter elhúzódó, tartósan magas vízállásra számít, de ezzel együtt úgy véli, hogy állandó figyeléssel és szervezett munkával meg lehet tartani a gátakat. Becslése szerint a Duna Budapestnél kedden délután rekordmagasságon tetőzik, 860 centiméterrel. Az országos árvízellenes védekezéshez már korábban rendelkezésre állt három és fél millió homokzsák, ehhez tegnap további egymilliót rendeltek. A kormány vasárnapi ülésén újabb egymilliárd forintot szavazott meg a védekezésre, mondta a vízügyi miniszter.

Kiss Péter kancelláriaminiszter úgy véli, hogy mivel a napi védekezés 150-200 millió forintba kerül, ezért ez az egymilliárd forint maximum erre a hétre elegendő. A mai újabb kormányülés feladata, hogy hosszabb távra is döntést hozzon. A pénz hiánya - hangsúlyozta a kancelláriaminiszter - nem lehet akadálya a hatékony védekezésnek. A szükséges összeg az államháztartási tartalékban, illetve az általános tartalékban megvan, a kormány dönt arról, hogy mikor melyiket használja.

Lamperth Mónika belügyminisztert többek között arról is kérdezték, hogy tudnak-e majd szavazni a víztől körülzárt települések lakói. A válasz határozott igen volt. Lamperth Mónika Kisoroszi példáját említette, amelyet a víz elzárt a külvilágtól. Ide helikopterrel szállítják az élelmet, helikopter segít a betegek kórházba juttatásában, és ha szükséges, helikopter segít majd biztosítani a választás feltételeit. "Biztonságosan, törvényesen le lehet bonyolítani a választást" - jelentette ki Lamperth Mónika.

Buzgár Szentendrén

© hvg.hu
Súlyos helyzet alakult ki keddre virradóra a szentendrei gáton, ahol egy nehezen lefojtható buzgár ad munkát az itt dolgozó 100 katonának és 100 önkéntesnek. A buzgár az 1,4 kilométer hosszú gát olyan pontján keletkezett, ahol a védőfal sittből és más építési törmelékből áll, emiatt bizonytalan a tartóssága. Az emberek nagy teljesítményű reflektorok fényénél igyekeztek egész éjjel az egyelőre 20 centiméteres, a gát alatt szivárgó "forrást" betömni, ám nehezen boldogulnak e feladattal. A szivárgás köré homokzsákból gyűrűt építettek ki, és egy úgynevezett kiegyenlítő medencét formáltak, hogy a víz erejét ezzel csillapítsák.

Ugyanakkor a gát Duna felőli oldalán a budapesti Szökőár Klub könnyűbúvárai fóliával próbálják elzárni a buzgár útját az átázott, nedves védfalon, ám küzdelmük kimenetele meglehetősen kétséges. A 6 gyakorlott könnyűbúvár folyamatosan váltja egymást, mert a 4-5 fokos vízben csak rövid ideig tartózkodhatnak. A védelem vezetője kora reggel újabb 100 katonát kért erősítésként, őket reggelre várják, hogy bekapcsolódjanak a munkákba. A helyzet azért veszélyes, mert itt a föld felszínétől számítva a gát mögött 3,5 méteres magasságban hömpölyög a Duna, a gát átszakadása beláthatatlan következményekkel járna.

Ötszáztizenhatra nőtt az árvíz és belvíz miatt kitelepítettek száma (Oldaltörés)

Közben ötszáztizenhatra növekedett az ár- és a belvíz miatt az elmúlt hetekben kitelepítettek száma. A kitelepítések alapvetően Pest megyében, a Duna-kanyarban több településről történtek. Az érintett települések száma 58, ez 96 ingatlant jelent. Az ingatlanok között nem csak lakóházak, hanem idősek otthona is van.

Az ár- és belvíz által veszélyeztetett épületek száma 11 519, a veszélyben lévő emberek száma 32 600. A védekezésben részt vevő emberek száma 25 ezer, ennek fele önkéntes, a másik fele pedig valamilyen szervezethez - önkormányzathoz, vízügyhöz, honvédséghez, tűzoltósághoz - tartozó együttműködő. Az alkalmazott technikai eszközök - teherautók, munkagépek, erőgépek, szivattyúk - száma kettő és félezer.

Budapesten keddre virradó éjszaka intenzíven folyt az árvízi védekezés a Római-parton és a szentendrei HÉV vonalán. A Margitszigeten, ahol hajnali 5 órakor a Duna vízállása 857 centiméter volt, több helyen meg kellett erősíteni a homokzsákokból épített gátat, de a védekezés stabil volt. A III. kerületben a Kossuth Lajos üdülőparton intenzíven folyt az árvízi védekezés, a feltörő buzgárokat 30 önkéntes és a Fővárosi Csatornázási Művek szakemberei próbálták homokzsákokkal körülbástyázni.

© hvg.hu
Éjjel az önkéntesek és a csatornázási művek emberei töltötték a homokzsákokat, a teherautók folyamatosan szállították a szükséges homokot. A Kossuth Lajos üdülőparton mintegy 250 méter hosszan úgynevezett kazettákat építettek. Az ellennyomást kiegyenlítő töltés és a benne lévő ellennyomó medence homokzsákokból közel egy méter magasra van építve, de a gáton átszivárgó víz már teljesen megtöltötte a kazettákat. A lezárt úton több helyen átfolyások voltak.

A Fővárosi Csatornázási Művek újabb önkéntesek bevonását tervezi, mert a Kossuth Lajos üdülőparton, illetve a Királyok útján több helyen új feltörő buzgárokat észleltek. A munkát nehezítheti, hogy éjjel 3 órakor elkezdett esni az eső.

A szentendrei HÉV vonalán a BKV szakemberei töltéserősítést végeztek több szakaszon az éjszaka folyamán. A Tímár utcánál lévő üdülőparkot teljesen ellepte a víz, a már korábban homokzsákokkal körbevett part menti épület is teljesen víz alatt állt. A HÉV sínjei mellett a budapesti közlekedési vállalat 25 dolgozója az átázás ellen fóliával és homokzsákokkal dolgozott a töltés  megerősítésén. Csoportvezetőjük elmondta: folyamatos váltással 150 ember dolgozik a HÉV vonalán a védekezési munkálatokban.

A Margithíd alatt, a Bem rakpart végén mindkét oldalon homokzsákok álltak, az utat egy sávra szűkítették. A híd alatt felgyülemlett vizet a Fővárosi Csatornázási Művek folyamatosan szivattyúzza. A kialakult buzgárokat homokzsákokkal veszik körbe egy méter magasságban. A Bem József rakpartnál szintén homokzsákokkal vették körül a csatornákból feltörő vizet. Itt már befejezték a munkát, de útszűkületre kell számítani.

A Batthyány téren az aluljárókat homokzsákokkal vették körül a BKV munkatársai. Hajnali 4 órakor tizenöt ember töltötte a zsákokat és gátolta meg, hogy az esetleg feltörő víz az aluljáróba folyjon. Az aluljáró nincs veszélyben, a víz nem tört még be, és a metró is közlekedni fog.

Az éjszaka folyamán mintegy 10 centimétert áradt a Duna, a vízügyi szakemberek számításai szerint a fővárosi szakaszon kedd délután fog tetőzni. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Árvízvédelmi vészhelyzetet hirdetett a miniszterelnök

Árvízvédekezési vészhelyzetet hirdetett a miniszterelnök - a kormányzati koordinációs bizottság javaslatára - hétfőn 15 órától. A vészhelyzet a Duna folyón a Komárom-Esztergom-Budapest-Tass szakaszra, illetve az Ipoly folyón Ipolytölgyes és a torkolat közötti szakaszra terjed ki.

MTI Itthon

A Duna a Szigetközben 758 centinél tetőzik

A Nagy-Duna Magyarországi felső szakaszán 758 centiméterrel tetőzik a szigetközi Nagybajcsnál, ez a vízszint 120 centiméterrel alacsonyabb a 2002-es legmagasabb vízállásnál.

MTI Itthon

Víz a Batthyány téri aluljáróban

Budapesten ömlik a víz a Batthyány téri aluljáró és a HÉV-állomás plafonjából. "Egy elektromos kábel védőcsatornája, egy 10-15 centiméteres eternit cső vezeti be ide a vizet" - adott helyzetjelentést Aba Botond, a BKV vezérigazgatója.

MTI Itthon

Budapesten csúcsot döntött a Duna

A Vigadó térnél elérte a 848 centiméteres rekordmagasságot a Duna Budapestnél az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság honlapján közzétett adatok szerint.