Az állítólagos fegyverszállítás ügye először tavaly decemberben került napirendre: ekkor az orosz illetékesek egy Moszkvában tárgyaló, magas rangú magyar katonai küldöttség tagjainak vetették fel, hogy Budapest – megsértve az egykori Szovjetunió által gyártott és Magyarországon lévő fegyverek kezeléséről szóló licencegyezményt - katonai felszereléseket adott el Grúziának. A vádat legutóbb Szergej Ivanov orosz védelmi miniszter ismételte meg, amikor a múlt héten – országnév megemlítése nélkül – azt vetette az új NATO-tagállamok szemére, hogy felfegyverzik Tbiliszit. Három nappal később Vlagyimir Zsirinovszkij, szélsőséges nacionalista orosz politikus Moszkvában már név szerint is megemlítette Magyarországot, mint az orosz-ellenes Szaakasvili-rezsim fegyverszállítóját.
„Magyarország az egyetlen olyan volt Varsói Szerződés tag, amely megkötötte Moszkvával a licencszerződést, és Budapest egyetlen alkalommal sem sértette meg a megegyezést” – értesült a HVG moszkvai diplomáciai forrásokból. Az orosz külügyi forrásokból sem erősítették meg Zsirinovszkij vádjait, s az orosz illetékesek hangsúlyozták, Moszkvában Magyarországot már nem tartják új NATO-tagállamnak. Az észak-atlanti szövetség legutóbb 2004-ben vett fel új tagállamokat: Észtországot, Litvániát, Lettországot, Bulgáriát, Romániát, Szlovéniát, és Bulgáriát.
Moszkvai front
Bár az orosz hatóságok által kedden életbe léptetett, Grúzia elleni büntető intézkedések fő célpontja Mihail Szaakasvili grúz elnök, a kétoldalú kapcsolatok megromlása leginkább a Moszkvában élő, százezres grúz közösséget sújtja. Megvolt az első halálos áldozat is: Moszkvában szerdán, rövid szóváltás után bőrfejűek a nyílt utcán agyonvertek egy grúz sportolót, Georgi Gvicsianit.
A szóbeli parancsokra hivatkozó rendőrök az utóbbi napokban sebtében összeállított listák alapján keresik fel a grúz tulajdonban lévő üzleteket és éttermeket és sorra zárják be az állítólag szabálysértő módon működő vállalkozásokat. Van ahol az indok egy számla nélküli kaviáros doboz, míg máshol azért került lakat a kávézóra, mert állítólag engedély nélkül árulták a szeszesitalokat. Ugyancsak bezártak két, rendőrségi állítások szerint grúz maffiózók kezén lévő kaszinót, a Krisztalt, illetve a napi egymillió dolláros forgalmat lebonyolító Golden Palace-t. A piacokat meglátogató rendőrök – legalább is az ellenzéki orosz sajtóban megszólaltatott grúzok szerint - széttépik a grúzok iratait és elzavarják őket a piac területéről. Már bezárták a grúz követség állítólag engedély nélkül üzemeltett vendégházát is, s a szervezők lemondták a grúz nemzeti balett novemberre tervezett moszkvai vendégfellépését is. Szerda délután a rendőrök már a belvárosi grúz kulturális központot is megszállták, és általános házkutatást tartottak az épületben.
A kedd óta tartó teljes légi, vízi, közúti és vasúti blokád részeként tervezett pénzátutalás-stopot eddig azért nem léptették életbe, mert az egyik óvatos orosz honatya eszébe jutott: ha Moszkva korlátozza az országok közti pénzforgalmat, akkor megsérti a Világbankkal kötött 1994-es szerződést, ami akár Oroszország szervezetből való kizárását is eredményezheti.
A grúz közlések szerint kémkedésen ért négy orosz katonatiszt elfogása miatti orosz válaszlépéseket annak ellenére sem vonták vissza, hogy Tbilisziben hétfőn elengedték az orosz foglyokat, s úgy tűnik, Moszkva célja, hogy megrendítse a 2003-as forradalom hullámain hatalomra jutott és Moszkvával szembefordult Szaakasvili elnök hatalmát. Az is valószínű, hogy Moszkva elsősorban azt akarja megakadályozni, hogy a balti államok után egy újabb volt szovjet tagköztársaság is csatlakozzon a NATO-hoz. „A grúz vezetésnek tudomásul kell vennie, hogy nem alázhatja meg Oroszországot, miközben grúzok ezrei tartják el családjukat az Oroszországban megkeresett pénzből. Nem lehet egyszerre Oroszországból élni, és ugyanakkor megsérteni ezt az országot” – hangsúlyozta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
A mintegy százezer moszkvai grúzt tömörítő egyik befolyásos szervezet, a Grúz Közösség alelnöki tisztét betöltő Roin Konjaria szerint a grúzok zaklatásával Moszkva a NATO és az Egyesült Államok karjaiba taszítja Tbilisztit és a grúzokat. Konjaria szerint a moszkvai grúz vezetők igyekeznek megnyugtatni honfitársaikat, ám sokan fel vannak háborodva amiatt, hogy az orosz intézkedések leginkább a politikával nem is foglalkozó, átlagembereket sújtják.
Németh Andras/Moszkva