szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem támogatta Ficsor Ádám polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős miniszterré kinevezését az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága szerdai ülésén.

Ficsor Ádám nem kapta meg a testület többségének támogatását: a szocialista képviselők támogatták a kinevezést, a fideszes és a KDNP-s képviselők nemmel szavaztak, Gulyás József (SZDSZ) pedig tartózkodott a szavazásnál. Ficsor Ádám a bizottsági meghallgatásán azt mondta, miniszterré kinevezése esetén elsődleges feladatának tekintené a szolgálatok törvényes működésének biztosítását, a gazdaságbiztonság garantálását és az alkotmányos rend, valamint a demokratikus intézmények védelmét.

Simicskó István a meghallgatás utáni tájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy "Gyurcsány Ferenc embere" - kabinetfőnöke - bukott meg a bizottság előtt. "Ha a parlamenti demokráciát komolyan vesszük", akkor azt a jelöltet, aki a bizottsági alkalmassági vizsgálaton megbukott, nem lehet miniszternek kinevezni - mondta, hozzátéve: Bajnai Gordon kormányfőnek le kell vonnia a tanulságot, és nem kell kitartania Ficsor Ádám jelölése mellett.

Ficsor Ádám
© Fazekas István

Simicskó István kifejtette: áttanulmányozták Ficsor Ádám múltját, és azt tapasztalták, hogy egy fiatal, mezőgazdasági területtel foglalkozó jelöltről van szó, amellyel kapcsolatban úgy fogalmazott, "igen sajátos", hogy egy mezőgazdasági szakembert akar a miniszterelnök kinevezni a nemzetbiztonsági szolgálatok élére. Mint mondta, az elsődleges oka, amiért nem támogatták Ficsor Ádámot, nem a fiatal kora volt, hanem az, hogy azok az emberek és körök működnek továbbra is, akik Gyurcsány Ferenc bizalmasai. "Nem tartottuk helyesnek azt, ha Gyurcsány Ferenc volt kabinetfőnöke ilyen beosztást kap" - tette hozzá.

Az ellenzéki politikus kiemelte: a rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy kineveztek volna bárkit is miniszternek úgy, hogy a bizottság támogatását nem élvezi. A meghallgatással összefüggésben arról beszélt, hogy számos kérdést tettek fel Ficsor Ádámnak, amelyekre általában kitérő, nem pedig határozott válaszokat adott. Példaként említette, hogy kitérő választ kaptak tőle arra a kérdésre, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatóját - akit a szakbizottság szintén nem támogatott - le akarja-e cserélni.

Kérdésre válaszolva Simicskó István elmondta, a bizottsági döntéstől függetlenül a kormányfő aláírhatja Ficsor Ádám jelölését, "de ez már az ő felelőssége lesz". Arra a felvetésre, hogy Sólyom László köztársasági elnök mérlegelheti-e a miniszteri kinevezést, a KDNP-s politikus úgy válaszolt: "nyilván van mérlegelési jogosítványa, de sokat nem tud tenni"; ugyanis még olyan mérlegelési hatásköre sincs, mint például egy törvény esetében.


Gulyás: nem derült ki, mire képes

Depolitizált működésre és bizalomerősítő lépésekre van szükség nemzetbiztonsági területen, ugyanakkor Ficsor Ádám szakbizottsági meghallgatása során nem derült ki, hogy a miniszterjelölt mennyiben kész, és képes új fejezetet nyitni az új kormány tagjaként - mondta Gulyás József (SZDSZ) szerdán az MTI-nek, miután tartózkodott a miniszterjelölt bizottsági meghallgatását követő szavazáson.

A polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszternek jelölt Ficsor Ádám nem kapta meg a szükséges bizottsági többséget, mert Gulyás József tartózkodása mellett öt kormánypárti képviselő támogatta jelöltségét, öt ellenzéki pedig ellenezte azt.

A liberális képviselő hozzátette, az SZDSZ támogatta a Bajnai Gordon vezetésével felálló válságkezelő kormányt, és támogatni kívánja a továbbiakban is a válságkezelő intézkedéseket, ez a támogatás azonban nem vonatkozik minden, az új miniszterelnök által felvetett személyi és tartalmi kérdésre.

A testület szabad demokrata tagja úgy fogalmazott, hogy az MSZP és az SZDSZ nem koalíciós partnerek, és ezért egy sor kérdésben nem is szükségszerű, hogy egyformán viselkedjenek, ha nincs nézetazonosság, vagy nincs előzetes egyeztetésen alapuló egyetértés a két párt között. Éppen ezért az sem volt automatikus, hogy támogassa a miniszterelnöknek ezt a személyi javaslatát - jelentette ki Gulyás József.

Bajnai és az MSZP Ficsor mellett

Bajnai Gordon miniszterelnök továbbra is fenntartja Ficsor Ádám jelölését a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányításáért felelős tárca nélküli miniszteri posztra - mondta Budai Bernadett kormányszóvivő.

Ismerünk olyan titkosszolgálati minisztereket az elmúlt húsz évből, akiknek semmilyen szakmai tapasztalatuk nem volt a titkosszolgálatokkal kapcsolatban - közölte Nyakó István MSZP-szóvivő annak kapcsán, hogy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága a nap folyamán meghallgatta Ficsor Ádámot, és nem támogatta kinevezését.

Kövér László és Demeter Ervin sem "az anyatejjel szívta magába a titkosszolgák felügyeletének csínját-bínját" - fogalmazott. Nyakó István szerint egy posztra való alkalmasságot tekintve nem biztos, hogy előny az, ha valaki idősebb politikus, és nem biztos, hogy hátrány az, ha valaki fiatalabb. Egy a fontos, hogy demokrata legyen. Ficsor Ádám pedig demokrata - hangoztatta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Pénteken már nyilvános lesz a Bajnai-program

Az új kormányprogram végleges részletes intézkedési terve minden valószínűség szerint pénteken kerül nyilvánosságra. Előre láthatóan addig a napig Sólyom László köztársasági elnök aláírja a miniszterek kinevezését - mondta a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában Lendvai Ildikó szocialista pártelnök.

MTI Itthon

A miniszterjelölt is változtatna az önkormányzati törvényen

Olcsóbbá, hatékonyabbá és átláthatóbbá kívánja tenni tárcája működését a leendő önkormányzati miniszter. Varga Zoltán az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának szerdai ülésén közölte azt is: kezdeményezni fogja az önkormányzati törvény módosítását.

MTI Itthon

Bajnainak van esélye rá

A magyarországi kormányváltásról szerdán csak a Vremja Novosztyej című napilap közölt cikket "Válságellenes liba" címmel, míg az orosz sajtó túlnyomó része tényhírekben számolt be a magyarországi történésekről.

MTI Itthon

Balázs Péter: a működőképesség határán a külügy

A működőképesség határára jutott a külügyi szolgálat, a kialakult gazdasági helyzetben felül kell vizsgálni a diplomáciai hálózatot - mondta Balázs Péter külügyminiszter-jelölt a parlament európai ügyek bizottságának ülésén szerdán.

MTI Itthon

Tölgyessy: „rettenetes évünk lesz”

Tölgyessy Péter szerint az új kormány nem szakértői kabinet. Hibának tartja, hogy Bajnai Gordon kormányfővé választása előtt nem tárgyalt Sólyom László köztársasági elnökkel. A politikai elemző a Kossuth Rádióban értékelt.

MTI Itthon

Bajnai megválasztása mérsékli az aggodalmakat

Megerősödött a forint árfolyama Bajnai Gordon miniszterelnök parlamenti jóváhagyását követően, mert mérséklődtek azok az aggodalmak, hogy Magyarországon tartós politikai vákuum keletkezik - írta szerdán a The Wall Street Journal Europe című napilap.