szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A területfejlesztési miniszter értékelte a másfél évtizednyi Fidesz-kétharmadot.

Tizenötödik születésnapját ünnepli pénteken a kétharmados Fidesz-többség, ebből az alkalomból adott interjút Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter az Indexnek. Elmondta, hogy bár magabiztosak nem voltak 2006-ban, de optimisták igen, így sokkolóan hatott rájuk az MSZP választási győzelme. 2010-ben viszont már meg voltak róla győződve, hogy győzedelmeskednek, csak az volt a kérdés, milyen arányban.

„Azt nem tudom, hogy a miniszterelnök számolt-e kétharmados győzelemmel, szerintem ő volt annyira okos, hogy kalkulációba vette ezt is, de én elképzelhetetlennek tartottam ekkora földcsuszamlást” – jegyezte meg Navracsics. Mint mondja, rögtön érezték a nyomást, a miniszterelnök már az eredményváró estén vagy pár nappal később mondta, hogy a kétharmados győzelem nemcsak lehetőséget jelent, hanem azt is, hogy mindenért hibáztathatók, amit nem tesznek meg, így az első ciklusban mindent meg akartak tenni.

Úgy érzi, ez a nyomás idővel csökkent, mert a magyar társadalom hozzászokott a kétharmados többséghez, a felhatalmazás pedig „nem az önmérséklet irányába mutatott”. A miniszter hozzátette: nemcsak az a kérdés, a párt képes-e önmérsékletre, hanem az is, a választók képesek-e ezt megkövetelni. Megjegyezte azt is, szerinte a stabilitás alapvetően jót tesz egy politikai rendszernek, és a nemzetközi, történelmi példák azt mutatják, hogy ezekben az időszakokban mindig valami nagy dolog történt.

„A 2010-es választási eredményt hajlamos vagyok a Fidesz eredményessége mellett legalább ilyen mértékben az ellenzék kudarcának is tekinteni. Gyurcsány Ferenc vezetésével az MSZP olyan politikát folytatott, amivel a saját, nagyon erős társadalmi bázisát felszámolta, és elvitte az MSZP-t egy olyan ideológiai területre, (…) ami nem létezett a magyar politikában. A Fidesz győzelmeinek mindig segítője volt az ellenzék gyengesége” – véli Navracsics.

Arra a kérdésre, hogy jót tesz-e egy pártnak, vagy inkább elkényelmesedik, ha sorozatosan fölényes győzelmet arat, Navracsics azt mondta, ez a veszély fennáll, de meghagyná a párton belüli viták témájaként. A megújuláshoz szerinte folyamatosan új szereplőkre van szükség, amely a Fideszben megvalósul, Varga Mihály kormányból való távozásával már csak három olyan veterán maradt, aki egyszerre pártpolitikus és kormánytag: saját maga, Orbán Viktor és Semjén Zsolt.

„[Orbán Viktor] politikai értelemben korábban is a legokosabb politikus volt Magyarországon, messze a mezőny felett. Mostanra emellett nagyon jelentős kormányzati tapasztalata is van. A politika sok szempontból tapasztalati tevékenység, sokat számít a bölcsesség, az átélt helyzetekből leszűrt tanulságok, ebből a szempontból mára Orbán Viktor Európa magasan az egyik legtapasztaltabb és Magyarország messze legtapasztaltabb politikusa” – értékelte a kormányfőt a miniszter.

Az elmúlt másfél évtized eredményei közül kiemelte a foglalkoztatottsági ráta javítását, ideértve a közmunkaprogramot, szerinte a jövőben azért kéne még sokat tenni, „hogy az oktatás tudja nagyobb mértékben ezt a társadalmi mobilitást segíteni, ne csak felnőttkorban legyen lehetőség arra, hogy valaki kikerüljön a munkanélküli státuszból, hanem a szegényebb sorból jövő fiataloknak is nagyobb lendületet tudjon adni az oktatási rendszer”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!