Megjelent a Magyar Közlönyben a kormányhatározat arról, hogy Magyarország csatlakozik a Donald Trump amerikai elnök által életre hívott testülethez, az úgynevezett béketanácshoz.
A határozat szövege szerint a kormány feladata, hogy Magyarországot a békés, stabil fejlődés útján tartsa ebben a minden korábbinál veszélyesebb korszakban, így kész támogatni minden olyan globális kezdeményezést, amelynek célja a béke elérése. Ennek érdekében „egyetért a Béke Tanács Alapokmánya bemutatott szövegével”.
https://hvg.hu/vilag/20260121_orban-viktor-trump-davos-harcosok-klubja-beketanacs
Korábbi sajtóhírek szerint azoktól az országoktól, amelyek három évnél tovább maradnának tagjai a testületnek, egymilliárd dollár (kb. 332 milliárd forint) készpénz befizetését várja el az amerikai kormány. Az alapokmányhoz való csatlakozás azonban még nem jár pénzügyi kötelezettségvállalással a kormányhatározat szerint.
Ez felhatalmazza a miniszterelnököt vagy az általa kijelölt személyt az alapokmány bemutatott szövegének – a megerősítés fenntartásával történő – végleges megállapítására. A végleges szöveget majd az Országgyűlésnek is be kell nyújtani; az arról szóló törvényjavaslat előadójának a külgazdasági és külügyminisztert jelölték ki.
Egyelőre nem világos, hogy hány országot hívott meg Trump a béketanácsba, de az már korábban kiderült, hogy Magyarország mellett az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Albánia, Örményország, Azerbajdzsán, Belarusz, Kazahsztán, Marokkó és Vietnám csatlakozik. Szerda estére Szaúd-Arábia, Törökország, Egyiptom, Jordánia, Indonézia, Pakisztán és Katar is jelezte e szándékát.
Kanada, az Egyesült Királyság és Kína is a meginvitáltak között van, a kormányuk azonban egyelőre nem nyilatkozott a csatlakozásról. Elutasító választ adott ugyanakkor Trumpnak Szlovénia miniszterelnöke, Robert Golob. Szerinte a testület megalapítása „veszélyesen beavatkozik a szélesebb nemzetközi rendbe”.
Emmanuel Macron francia elnök is nemet mondott, Nawrocki lengyel köztársasági elnök pedig az agresszornak tekintett orosz elnök és Aljakszandr Lukasenka belarusz diktátor tagsága miatt habozik. Nyilatkozatának megjelenése után Donald Tusk miniszterelnök amúgy is figyelmeztette: a lengyel alkotmány szerint ő mint államfő ilyesmiről nem dönthet, ez a kormány és a parlament hatásköre.
Az amerikai elnök Davosban arról is beszélt, hogy az orosz elnököt is megkereste a béketanács ötletével. „Meghívtuk, elfogadta. Sokan elfogadták” – jelentette ki, Vlagyimir Putyin azonban rövidesen reagált. A Reuters szerint közölte, hogy egyelőre vizsgálják a kérdést. Azt is jelezte, hogy készen állna egymilliárd dollárnyit a béketanácsra fordítani a befagyasztott orosz vagyonokból.
Az eredeti információk szerint a béketanács célja Izrael és a Hamász között a Gázai övezetben zajló háború befejezésének és az újjáépítésnek az elősegítése lett volna, a kiszivárgott alapokmány-tervezetben azonban a BBC szerint nincs szó a palesztin területről. A célja látszólag az, hogy átvegyen a jelenleg az ENSZ által ellátott feladatokat.
https://hvg.hu/vilag/20260121_donald-trump-szerint-a-beketanacs-akar-az-ensz-helyebe-is-lephet