Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A várakozásokat némileg meghaladó második negyedéves...
A várakozásokat némileg meghaladó második negyedéves árbevételről, s konszolidált adózott nyereségről számolt be hétfőn kereskedés után az Egis. A csoport forgalma meghaladta a 31 milliárd forintot, ami majd 15 százalékos bővülést jelent, miközben az üzemi nyereség 85 százalékkal 4,4, az adózott profit pedig 91 százalékkal 6 milliárd forint fölé ugrott.
Az Egis gyorsjelentésében emlékeztetett rá, hogy az első negyedévben a társaság piaci okok miatt 2780 millió forint értékben előreszállításokat teljesített, amelyek 1,84 milliárd forinttal növelték az adózás előtti eredményt. Az előreszállítások most, a második negyedévben egyenlítődtek ki, azaz a cég úgy duplázta meg adózott eredményét, hogy az ügylet miatt a második negyedév árbevétele és eredménye kisebbnek mutatkozott.
Javuló környezet
A társaság működésének üzleti feltételei javultak az előző negyedévekhez képest: folytatódott a dollár erősödése és a forint gyengülése, ami megnövelte az export árbevételt. A társaság kielégítő megállapodásra jutott külföldi partnereivel az árfolyamváltozások kockázatainak megosztásáról, ami lehetővé tette a folyamatos értékesítést. A magyarországi gyógyszerpiac tovább növekedett a tárgyidőszakban, bár a szabályozása változatlanul negatív maradt – áll a gyorsjelentésben.
Az Egis üzleti évének második negyedévében hazánkban 7,34 milliárd forintos forgalmat realizált ami 10 százalékos bővülést jelent az előző év hasonló időszakához képest. Ezzel a társaság piaci részesedése az első három hónapban 5,3 százalékra rúgott Magyarországon.
Csökkenő export
Nem volt ilyen fényes a helyzet külföldön: a társaság kivitelének értéke a tárgyalt negyedévben 85,6 millió dollárt tett ki, ami közel hatodával kisebb a bázisnál. Az előző negyedévben teljesített 13,9 millió dollár értékű előreszállítások tárgynegyedévi kiegyenlítődését figyelembe véve a csökkenés 2 százalékra számítható.
Nagymértékben csökkent a forgalom Ukrajnában (22 százalék) és Kelet-Közép-Európában is (36 százalék), igaz utóbbi visszaesésben a már említett lengyelországi előszállítás is szerepet játszott, annak a hatását kiszűrve 5 százalékos többletet mutat a forgalom. Mindeközben a legnagyobb exportpiacon, Oroszországban a negyedév során 33,5 millió dollár értékben adtak el Egis termékeket, ami 15 százalékos növekedést jelent. A társaság megállapodott nagykereskedő partnereivel a rubel leértékelődéséből eredő kockázatok megosztásáról.
Ma hajnalban tette közzé első negyedéves gyorsjelentését a Richter Gedeon Nyrt. is. A cég az első három hónapot 21,53 milliárd forint adózott nyereséggel zárta, ez 103,3 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi profitot.
Ecoline
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.