A mi öregünk nem is olyan öreg
Az alkotmánybíráknál eltörlik a 70 éves korhatárt. Visszamenőleges hatállyal. Indoklás megint nincs, noha kötelező lenne.
Az alkotmánybíráknál eltörlik a 70 éves korhatárt. Visszamenőleges hatállyal. Indoklás megint nincs, noha kötelező lenne.
Pokol alkotmánybíró a hivatalos irányvonaltól nem kívánatos eltérést észlel, s nem rest szóvá tenni.
Akár mérföldkőnek is tekinthető a Független Kisgazdapárt tüntetése 1996 március 15-én, amikor Torgyán József „liberális férgekről” beszélt, és „féregtelenítést” követelt. A következő parlamenti ülésen a Fidesz is elítélte Torgyán beszédét. Munkatársunk, a 19 évig parlamenti tudósítóként dolgozó Domány András visszatekintéseinek hetedik része következik.
Nem akadt senki, aki megkérdezte volna: és ezt így hogy?
A demokratikus pepecselés iránti mély megvetés, a kizárólagos hatalomra törés, az állami erőszakszervezetek politikai megfontolásból történő alkalmazásának szándéka, a politikai ellenfelek ellenségnek bélyegzése, azok kizárása a nemzetből, akik az ország érdekeit másként látják szolgálandónak - ezekkel a szavakkal jellemezte Kövér László 1992-ben Csurka István Magyar Fórum-beli tanulmányát.
Ma már szinte elképzelhetetlenül kulturált hangnemben vitatkoztak a parlamenti pártok 1991-ben arról, melyik legyen az ország hivatalos állami ünnepe. Visszatekintve az is érdekes, mit gondolt akkor a Fidesz október 23-ról, és augusztus 20-ról. Munkatársunk, a 19 évig parlamenti tudósítóként dolgozó Domány András visszatekintéseinek harmadik része következik.
„A kormány hazudott” - aki nem hallott volna Orbán Viktorról az 1989-es Nagy Imre-temetésen elmondott beszéde után, az ebből a mondatból rögtön megismerte. Micsoda botrány volt ez 1990 őszén! Pedig Antall József miniszterelnök megmondta: egy rendes demokratikus parlamentben az ilyesmi csak annyit jelent, hogy valamiben nem értenek egyet a politikusok. Munkatársunk, a 19 évig parlamenti tudósítóként dolgozó Domány András visszatekintéseinek második része következik.
A pulpitust elfoglaló jobbikosok, szamurájkarddal az épületben hadonászó képviselő, az LMP-seket "lekisanyámozó" fideszes, a középső ujját mutogató szocialista – úgy tűnik, ebben a ciklusban minden korábbinál alpáribbra vették a figurát a parlamenti képviselők. Balhék, botrányok természetesen korábban is voltak. Domány András 19 évig volt parlamenti tudósító, amire ő nem emlékszik, talán meg sem történt. A hvg.hu most az ő segítségével idézi fel a rendszerváltás politikatörténetének néhány emlékezetes esetét.
Ha keresztülmegy a parlamenten az alkotmányügyi bizottság javaslata, újra lesz LMP-frakció, Schiffer András pedig ismét az élére állhat. Ezt a döntést az Alkotmánybíróság kényszerítette ki az Országgyűlésből, ám az eddig szigorú bizottság most még az alkotmánybíráknál is engedékenyebb lett: javaslata alapján akár Gyurcsány pártja is megkaphatja a rég áhított frakciót. Igaz, a Fidesz szerint ez nem így van.
Ízelítő a független intézmények működéséből: Salamon alkotmánybíró annak a törvénynek alkotmányosságáról dönt, amelynek elfogadásában komoly szerepet vállalt.