szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

A legtöbb ember nem tartja fontosnak, hogy megválassza születendő gyereke nemét, derül ki egy amerikai felmérésből. Ugyanakkor az Egyesült Államokban már dolgoznak a nemválasztást megkönnyítő módszeren, amelyet már a Food and Drug Administration, az amerikai élelmiszer és gyógyszerhatóság is vizsgál.

A nem megválasztására napjainkban egy invazív beavatkozással járó és drága laboratóriumi megtermékenyítési technika révén kerülhet sor. A tudomány ismeri még a spermium kiválasztásának módszerét, amire hamarosan szintén mód nyílhat az Egyesült Államokban. Ennek nyomán sokkal egyszerűbb és könnyebben hozzáférhető lesz az eljárás. Ugyanakkor csökken a megbízhatóság, hiszen a lány kiválasztásánál 90 százalékos biztonságot ígérnek, a fiú kiválasztása esetén csak 75 százalékos találati sikert vállalnak!

Az említett technika – amelyet jelenleg a Food and Drug Administration, az amerikai élelmiszer és gyógyszerhatóság vizsgál – morális, jogi és szociális aggályokat is felvet, és érthető módon az elnök bioetikai tanácsa is felfigyelt rá. Sokan attól tartanak, hogy a nem megválasztása nyomán majd felborul a természetes nemi egyensúly, kialakul a nemi sztereotípia és diszkrimináció.

„Megfigyeléseink arra utalnak, hogy a legtöbb amerikai el fogja utasítani a módszer használatát, ezért nem lesz hatással a természetes arányok alakulására” – mondta dr. Tarun Jain, az illinoisi egytem orvosi karának professzora. A Reuters hírügynökség egészségügyi szolgálatának nyilatkozó chicagoi kutató szerint legalább két feltétel teljesülése vezetne a nemi arányok felborulásához: „ha az egyén valamely különös okból ragaszkodik ahhoz, hogy gyereke az egyik nemhez tartozzon, és ha megfelelő érdek fűződik a módszer alkalmazásához."

A felmérés során a névtelen kérdőívet 1197 felnőttel töltették ki. A Termékenység és Meddőség című lapban publikált eredmény szerint a válaszadóknak mindössze 8 százaléka mondta, hogy nem orvosi célból igénybe venné a módszert, ugyanakkor 74 százalékuk elutasította. A fennmaradó 18 százalék nem tudta eldönteni, mit is tenne.

A nem kiválasztásához jelenleg az szükséges, hogy a páciens több megtermékenyítési próba után legyen, s ezeknek egyenként 2,5 ezer dollár az ára. Ha az eljárást bármelyik rendelőben el lehetne végezni, egyetlen megtermékenyítési próbáról volna szó, és a társadalombiztosítás mindezt fizetné, az idézett felmérés szerint a megkérdezettek 12 százaléka élne a lehetőséggel.

Ha az egész nem állna másból, mint egy tabletta bevételéből, a felnőttek 18 százaléka megpróbálná, bár 59 százalék még így is vonakodna.

A felmérésből az is kiderül, hogy a válaszadók 77 százaléka azt szeretné, ha azonos számú fiú és lánygyermeke születne, a maradéknak teljesen mindegy, hogy milyen nemű a gyerek. 39 százalék szeretné, ha az első gyerek fiú lenne, 19 százalék akarna elsőre lányt, 42 százaléknak pedig az a lényeg, hogy gyerek legyen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Első szülés petefészek-beültetéssel

Egy rákbetegségen átesett asszonyt segítettek újra termékenységhez. A nő csütörtök este hozta világra az egészséges gyereket, 3,72 kilogrammos testsúllyal, mindketten jól vannak.