Különleges borok bunkerbe zárva

A borok szerelmesei számára egy genfi magánbank alatt rendezték be ezt a különleges raktárt, amely ma Svájc...

  • life-style.hu life-style.hu
Különleges borok bunkerbe zárva

A borok szerelmesei számára egy genfi magánbank alatt rendezték be ezt a különleges raktárt, amely ma Svájc legbiztonságosabb bortárolójának számít. A "borszéfet" az 1988-ban a bank alatt a dolgozók számára kialakított atombiztos óvóhelyből alakították át, és jelenleg 137 ügyfél 37 ezer palacknyi kincsét őrzi, habár teljes kapacitása százezer üveg befogadásáig terjed. Az ügyfélkört a világ különböző tájain élő bankárok, diplomaták, illetve üzletemberek alkotják.

Genfben nem így tárolják a borokat

A borszéfet bárki igénybe veheti, aki vállalja, hogy havonta 0,25 svájci frankot fizet minden üvegért, amelyet el kíván helyezni benne. A pincében a hőmérséklet és a nedvességtartalom állandó, és természetesen sem szagok, sem fény, és semmiféle rezgés nem háborgatja a borok nyugalmát.
 
Az intézmény igazgatója Filip Opdebeck, aki maga is szenvedélyesen érdeklődik a borászat és annak remekei iránt, olyan ritkaságok felett is őrködik, mint egy 1899-es évjáratú Chateau d'Yquem. A kollekció legidősebb palackja 1850-ből származik Madeiráról. "Bizalmi kapcsolatban állok a kliensekkel" - mondta el munkájáról a Reuters hírügynökségnek.
 
Az ügyfeleknek teljes diszkréciót garantálnak: egyszerre csak egy tulajdonos léphet be a széfbe. A tárolókon nincsen név, a tulajdonosok személyes kódja alapján lehet azonosítani a gondosan elhelyezett értékes nedűt.
 
A borbank a technika vívmányait kihasználva bortőzsdét is működtet a pince borkincséből: a tulajdonosok vásárolhatnak és el is adhatnak az ott tárolt palackokból. A külső borokkal való üzletet azonban csak akkor engedélyezi a szabályzat, ha azok tárolása minden tekintetben megfelelt a széf szigorú előírásainak.
 
Opdebeck több mint kilencévnyi, gazdag üzletági tapasztalatával maga is szívesen áll a vásárolni vagy eladni kívánó ügyfelek rendelkezésére. Ugyanakkor azt vallja, hogy a bor mégsem csupán befektetés.
 
"A bor sokkal inkább azért van, hogy megigyák, és ne csak üzleti célokat szolgáljon" - fogalmazta meg magánvéleményét.