szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Még egy mutató, amiben utolsó helyen állunk az Európai Unióban, a bolgárok is messze lepipálnak minket.

7,7 millió női kutató és mérnök dolgozott 2023-ban az Európai Unióban, ami 381 200-zal magasabb, mint az egy évvel korábbi adat – derül ki az Eurostat közelmúltban (a tudományos és mérnöki területen dolgozó női és lányok nemzetközi napján) közzétett statisztikájából, amelynek ábráját a nőnap alkalmából Facebook-oldalukon is megfuttatták. 

A fenti munkakörökben így átlagosan 41 százalékos a nők aránya, amitől messze elmarad a hazai adat,

Magyarország a 30,7 százalékos értékkel az utolsó az EU-n belül.

Az éllovas Dánia (50,8), Spanyolország (50) és Bulgária (49,1 százalék), a magyarokat hajszállal előzik a finnek (31,4) de az olaszok (34,1) a szlovákok és a máltaiak (holtversenyben 34,3 százalék) már láthatóan előrébb járnak. 

A régiók összehasonlításából kiderül, hogy a teljes Európai Uniót vizsgálva is egy magyarországi régió az utolsó: mégpedig a Budapestet is magába foglaló Közép-Magyarország, a mérnöki és kutatói pályán dolgozó nők 30,1 százalékos arányával.

Női kutatók és mérnökök aránya
Eurostat

A lista élén álló régiókban a tudós nők aránya messze meghaladja az 50 százalékot:

  • a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigeteken (59,2) volt a legnagyobb ez a szám, a szintén spanyol Noroeste (54,52), Centro (53,5) és Noreste (52,2 százalék) előtt, 
  • jól teljesített a portugál Azori-szigetek (57,5) és Madeira (55,8 százalék),
  • és kiemelkedő eredmény mutattak a lengyel Wschodni és Centralny nagyrégiók (56,5 és 52,6 százalék), valamint
  • Bulgária északi és keleti régiója (Severna i Yugoiztochna – 54,4).

Ezeket az értéket egyetlen hazai régiónak sem sikerült még csak megközelítenie sem, a Dunántúlon volt a legmagasabb az arányuk (31,1 százalék), ami érdekes módon jobb, mint a németországi Baden-Württenbergé (30,8), ugyanakkor az is elgondolkodtató, hogy még Törökország leggyengébb régiója (Délkelet-Anatólia, 43,2 százalék) is jó 10 százalékot ver a magyarországi adatra.

Magyarországnak, amely hátulról az utolsó a nők parlamenti részvételében is, arra futja, hogy bokszkesztyűkkel és necces poénokkal valamint az szja-mentesség kiterjesztésével igyekezzenek kedveskedni a nőknek (utóbbival közülük is csak a fiatal anyáknak) a nemzetközi nőnapon.

Fennhangon ment az üvöltés, hogy nincsen nőnap virág nélkül

Magyarország nem lesz jobb hely addig, amíg nem lesznek egyenlő arányban nők és férfiak a politikában – hangzott el egy kerekasztal-beszélgetésen, ahol három politikus járta körül azt, hogy egy nőnek mennyi esélye van labdába rúgni a mai magyar közéletben.

Ahogy az Európai Unióban, úgy Magyarországon is jóval magasabb a fiatal nők között a diplomások aránya, mint a hasonló korú férfiak körében. Ezt a kereseti és foglalkoztatási adatok rendre nem tükrözik. Van olyan magyar állami szervezet, amely ezt az egészet népesedési szempontból tartja problémának.

Az Állami Számvevőszék szerint túl sok a diplomás nő, és ez demográfiai problémákhoz vezethet

Azt is írták, hogy a nők érdekeltek abban, hogy a férfiak jól teljesítsenek és sikeresek legyenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!