szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Internetes gyors riasztási rendszert állít fel a hamisított gyógyszerek elleni küzdelem fokozására az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A rendszer segítségével a hamis gyógyszerek terjesztéséről megszerzett információkhoz jutnak hozzá az illetékes hatóságok, így gyorsan cselekedni tudnak majd - fejtette ki Budiono Santoso, a szervezet nyugat-csendes-óceáni térségi gyógyszerügyi tanácsadója Manilában. A hálózatba nemzeti hatóságokat és nem kormányzati partnerszervezeteket kapcsolnak be.

A WHO 6-10 százalékra becsüli a piacon jelen lévő hamis gyógyszerek arányát, ezek a termékek pénzben kifejezve éves szinten 35 milliárd dolláros piacot jelentenek.

Különösen a fejlődő országokban rossz a helyzet. Például egy délkelet-ázsiai országokban végzett 2001-es felmérésből kiderült, hogy Kambodzsában, Laoszban, Mianmarban (Burma), Thaiföldön, valamint Vietnamban a maláriagyógyszerekként terjesztett szerek több mint harmada nem tartalmazott semmilyen hatóanyagot. Egy 2004-es követő felmérés eredményei azt mutatták, hogy a helyzet romlott: 188 vizsgált termékből 99 bizonyult hamisítványnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!