szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nemzetközi konferencia megrendezését javasolta az iraki rendezés érdekében Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter egy tévéinterjúban.

Kissinger a BBC brit tévécsatornán sugárzott hosszabb interjúban elmondta, hogy nem tartja többé lehetségesnek a (lázadók feletti) katonai győzelmet az arab országban, ám helytelenítené a külföldi csapatok gyors kivonását is.

Kissinger, aki jelenleg George Bush amerikai elnöknek ad tanácsokat Irakkal kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a nemzetközi közösség - Iránt és Szíriát is beleértve - diplomáciai erőfeszítéseivel rendezhető lenne az iraki helyzet. Ennek érdekében javasolta egy nemzetközi Irak-értekezlet megrendezését az ENSZ Biztonsági Tanácsa állandó tagállamainak, Irak szomszédainak, valamint a rendezésben érdekelt regionális hatalmaknak, Indiának és Pakisztánnak a részvételével. E folyamatban Iránnak is részt kell vennie, amellyel az Egyesült Államoknak pedig párbeszédet kell kezdenie.

A tekintélyes külpolitikai elemzőként is ismert Kissinger az interjúban arról is beszélt, hogy többé nem tartja lehetségesnek a lázadók/terroristák feletti katonai győzelmet az arab országban, ám óva intett a külföldi csapatok elsietett kivonásától is. Úgy vélte, hogy a nemzetközi koalíciónak újra kell fogalmaznia iraki stratégiáját.

A gyors csapatkivonást Kissinger arra hivatkozva ellenezte, hogy ha az arab országban állomásozó külföldi katonákat anélkül hívják haza, hogy a nemzetközi közösség megértené e lépést és legalább részben megoldották az iraki problémákat, úgy az iraki polgárháború olyan méreteket ölt, amelyek talán még azt a szintet is felülmúlják, amely annak idején az Egyesült Államokat a jugoszláviai fellépésre késztette. Mindez valószínűleg megingatja Irak szomszédos országainak - főleg a nagy síita közösséggel rendelkező államoknak - a helyzetét - fejtegette.

"Irak drámai összeomlása - bármit gondolunk is arról, hogyan állt elő ilyen helyzet - végzetes következményekkel járna, amelyekért éveken keresztül fizetnénk, és amelyek ilyen vagy olyan módon, de ismét visszavinnének bennünket a térségbe" - fűzte hozzá Kissinger, az Irak térségében való majdani fellépés kényszerére utalva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bagdad: tucatnyi halott egy pokolgépes merényletben

Tizenegyen - más források szerint tízen - meghaltak, 33-an megsebesültek szerda reggel Bagdadban, amikor egy robbanószerrel megrakott gépkocsi felrobbant a belügyminisztérium közelében egy benzinkútnál - közölte a rendőrség. A belügyminisztériumot gyakran veszik célba a lázadók, főkéta szunnita felkelők, akik azzal vádolják a tárcát, hogy összejátszik a síita milíciákkal.

MTI Világ

Pokolgép robbant Bagdadban: 31 ember meghalt

Pokolgépes merényletben meghalt harmincegy ember és több mint ötven megsebesült hétfő reggel Bagdad déli részén egy piacnál, ahol síita munkavállalók sorakoztak alkalmazásra várva - közölte a rendőrség.

MTI Világ

Huszonkét halott kőműves Hillában

Huszonketten életüket vesztették, és legalább 46-an megsérültek, többen súlyosan egy pokolgépes merényletben vasárnap az iraki Hillában.

MTI Világ

Automatikus fellebbviteli eljárás Szaddám Huszein ügyében

Automatikus fellebbviteli eljárás kezdődik hétfőn a halálra ítélt volt iraki elnök, Szaddám Huszein és három vádlott-társa ügyében - közölte vasárnap az előző iraki rendszer vezetői tisztségviselőinek ügyeiben eljáró különleges bagdadi törvényszék egyik bírája.

MTI Világ

Nő-e az erőszak Irakban, ha kivégzik Szaddámot?

Irak jövőjét valószínűleg kevéssé befolyásolja, hogy a szunnita muzulmán vallású Szaddám Huszein volt diktátort felakasztják az ellene hozott ítélet szerint. A felekezetéhez tartozók olyan elszántak lettek lázadásukban, és a köztük és a síiták közötti vérontás már olyan méreteket ölt, hogy az erőszak spirálja bizonyára folytatódik az országban, függetlenül az amerikaiak által a hatalomból elűzött elnök sorsától.